A petőfiszállási kegyhely lesz az egyik főállomása a pálos rend zarándokútjának
Szász János, Petőfiszállás polgármestere szívügyének tekinti a Pálosszentkúti kegyhely népszerűsítését
Fotó: Vajda Piroska
Az esemény keretében bemutatkozott a keresztény motorosokat tömörítő Motorkerékpálosok közössége, bemutatták a Magyar Pálos Rend, azon belül is a petőfiszállási kegyhely szellemiségét – tudta meg a megyei hírportál Szász János petőfiszállási polgármestertől, aki szintén a küldöttség tagja volt. Elmondta, a Magyar Pálos Rend legfőbb elöljárója, Arnold Chrapkowski generális kezdeményezésére indult el a Pálos Rend Útja elnevezésű zarándokút, amelynek magyarországi védnökségére kérték fel Lezsák Sándort. A honatya természetesen elfogadta a felkérést és támogatja a kezdeményezést.
A lengyelországi Czestochowából induló, Szlovákián és Magyarországon keresztül Horvátországba vezető Pálos Rend kulturális örökség útjának kialakítása 2019-ben indult el és jelenleg Szlovákiáig ért el. A magyarországi útvonal megvalósításában szerepet vállalt Szász János petőfiszállási polgármester is, aki mint mondta, a feladtatok között szerepel a pálos renddel kapcsolatos kolostorok, kegyhelyek feltérképezése, ezek összefűzése, népszerűsítése és nem utolsó sorban az infrastrukturális fejlesztések megvalósítása.
A pálosok útjának vezérgondolata egy olyan lelkiségi út, amely egyfajta utazás térben és időben, a festői területek és a csodálatos műemlékek turisztikai látványosságait ügyesen ötvözi Remete Szent Pál és Boldog Özséb lelki fiainak küldetésével. Nemcsak az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend jellegzetes, egyedülálló karizmáját mutatja be, hanem a nemzet vallásosságának, szellemiségének alakításában betöltött egyedülálló szerepét is.
A nyomvonal létrehozásának ötlete a pálos rend alapítójának, Boldog Özséb halálának 750. évfordulójának jubileumi évében született meg. A munka 2019-ben kezdődött. Ma már az információs táblákkal és – gyalogos, kerékpáros, autós – turistajelzésekkel jelölt útvonal fogadja a zarándokokat Lengyelországban. A pálosok életéhez és lelkiségéhéhez kötődő további helyszínek útvonalba fűzése hazánkban is elindult – tette hozzá Szász János.