Szűrés és ellenőrzés – munka közben a hatósági állatorvos
Dr. Horváth Tibor Kiskunfélegyházán és környékén látja el ezt a sokrétű feladatot. Az együtt töltött órák alatt megtudtuk róla többek között azt, hogy édesapját követve a pályán negyven évvel ezelőtt végezte el az állatorvosi egyetemet. Azóta hatósági és kisállatorvosként dolgozik, kedvenc állata a szarvasmarha, a házikedvencek közül pedig a kutya.
Fotós kollégámmal egy átlagos munkanapon csatlakoztunk hozzá a Mezgé tangazdaságában. A hűvös, de napsütéses őszi időben igyekeztünk rétegesen öltözni, felkészülve arra, hogy az állatorvosi teendők nem várhatnak az optimális időjárásig. Hamar rájöttünk azonban, hogy lábbeli terén nem jól választottunk: gumicsizma hiányában úgyszólván bokáig süllyedtünk a meleg trágyában. Rutintalanságunk következményeit – vendéglátóink elnéző mosolya mellett – méltósággal viseltünk.
A szarvasmarha-állomány TBC szűrésében az iskola diákjai voltak Horváth doktor segítségére: precízen a kezei alá dolgoztak akár a fecskendők adogatásáról, akár az állatok kalodába tereléséről volt szó. A szusszanásnyi szünetekben a szűrések és az állatok éves egészségügyi vizsgálatának jelenőségéről beszélgettünk. Megtudtuk, hogy egyes betegségek veszélyt jelenthetnek az emberekre is, ennek megelőzését is szolgálják a különböző járványvédelmi intézkedések és a vakcinázás. A rendszeresen beadott oltóanyagoknak köszönhetően például a leukózis vonatkozásában évtizedek óta fertőzésmentesnek mondható a magyar állatállomány.
A hatósági állatorvosi munka gyakorlatáról dr. Horváth Tibor elmondta: az adminisztratív feladatokon túl ő vizsgálja ki a kutyaharapásokat, telepellenőrzéseket tart (Kiskunfélegyháza térségében a szarvasmarha-, sertés- és baromfitelepek a jellemzőek), járvány esetén irtásokat végez. Ezek többnyire szárnyastelepeken fordulnak elő. Feladatai közé tartozik továbbá a vágóhídellenőrzés, vágóhídi jelenlét is, amelynek részét képezi a szállítás során keletkezett elhullás okának boncolással történő felderítése.
Beszélgetésünk során szóba került az állatvédelem témaköre is. A szakember tapasztalatai szerint nagyon sok helyen ma már a családok, gazdaságok megbecsült tagjai a kisállatok, de akár a haszonállatok is, gazdáik kiemelt figyelmet fordítanak gondozásukra. A törvényi szabályozásoknak és a méltatlan tartási körülmények szankcionálásának is szerepe van abban, hogy mindinkább a gazdálkodók felelősségteljes hozzáállása a jellemző, csökkent az állatkínzás, javultak a tartási körülmények és az állatok jogainak érvényesülése. Ez a felelősségteljes hozzáállás pedig nemcsak az állatok jóllétét szolgálja, hanem a gazdálkodók és a fogyasztók biztonságát is növeli, továbbá jó hatással van a termelékenységre is.
A választott pályáján nagy tapasztalatot felhalmozott állatorvos egyik szeme sír, amiért négy fia közül kettő mérlegelte ugyan a lehetőséget, de végül egyikük sem köteleződött el édesapjuk hivatása mellett. A családnak – kutyájuk két évvel ezelőtti elvesztése óta – jelenleg nincs háziállata. Az unokák rajongása miatt azonban már komolyan gondolkodnak egy új kis kedvenc befogadásán, amelynek kiválasztásakor két szempontot bizonyosan figyelembe szeretnének venni: legyen rövidszőrű, de ne legyen fajtatiszta.
V. B.