Túl a hatodikon
Általános fejlesztés: (Solymosiné Antalicz Tünde fejlesztőpedagógus)
Ezen a foglalkozáson a gyerekek képességeit mértem az egyes részképesség területeken: figyelem, gondolkodás, rész-egész észlelése, forma kiegészítése, tájékozódás térben, síkban, jobb-bal megkülönböztetése, mennyiségek számolása, összehasonlítása és szem- kéz koordináció.
Az eredményeket elemezve az alábbi megállapításokra jutottam:
– Mennyiségek számlálása, összehasonlítása: (több, kevesebb, ugyanannyi) pontos.
– Térbeli viszonyok észlelése, relációs szavak (alatt, fölött, mellett, között) ismerete jó, a között reláció értelmezése néhány óvodásnak gondot okozott. Jobb-bal megkülönböztetése bizonytalan.
– A vizuális sormintánál jól felismerték a szabályt és ennek megfelelően helyesen folytatták a megkezdett sort. A különbségkereső feladatot kiválóan megoldották.
– Legnehezebb volt a pontozott ábrába rajzolt mintának a másolása. (Az ilyen típusú feladatok precíz megfigyelést és pontos kivitelezést igényelnek.)
A későbbiekben több időt kell szánnom a szem kéz koordináció és a grafomotorika fejlesztésére.
– Összességében elmondható, hogy minden óvodás sokat fejlődött a szeptemberi kezdés óta. Monotónia-tűrésük, -figyelmük és kitartásuk jelentősen nőtt.
Mozgásfejlesztés: (Bense Andrea gyógytestnevelő, tanító)
A mostani foglalkozáson a labdáé volt a főszerep. Ezzel melegítettek be a gyerekek, majd közösen, párban és önállóan dolgoztak vele. A labdagyakorlatok, labdajátékok fontosak a kicsik fejlődéséhez, hiszen ezzel fejlődik a szem-kéz koordináció, a finommotorika, a téri tájékozódás, a jobb és bal irányok automatizálása és az egyensúlyérzék, valamint a figyelem, türelem és az együttműködési készség. Az elhangzott utasítástok végrehajtása közben a beszédértésük is észrevétlenül fejlődött.
Lelkesen és nagy örömmel végezték az ismerős és az új feladatokat egyaránt.
Forrás: Solymosiné Antalicz Tünde, batthyanysuli.hu