Egészségügy 2024. június 14. 08:00

Két fontos diagnosztikai eszköz került a kórházba az önkormányzat támogatásával

Két fontos diagnosztikai eszköz került a kórházba az önkormányzat támogatásával
A félegyházi önkormányzat jóvoltából nemrégiben két nagy értékű készülékkel bővült a kiskunfélegyházi kórház (Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Kiskunfélegyházi Telephelye) járóbeteg-szakrendelése kardiológiai és gasztroenterológiai ambulanciájának eszközparkja. A félegyházi önkormányzat által finanszírozott beruházás a gasztroenterológiai és kardiológiai szakrendelés diagnosztikai munkáját segíti.

A gasztroenterológiai járóbeteg-ellátás a félegyházi és kistérségi betegek gyors és zökkenőmentes, helyben történő kezelését teszi lehetővé. Nemrég időszerűvé vált a korábban hat évig használt kolonoszkópiás készülék cseréje a zavartalan diagnosztika érdekében.

Dr. Körtvélyessy András telephelyvezető főorvos – dr. Letoha Viktória és dr. Parczen Dénes főorvosok véleményére alapozva – kereste a szükséges fejlesztés lehetőséget. Amikor Csányi József polgármester és a városvezetés értesült a korszerűsítés szükségességéről, azonnal felajánlották a város segítségét. Ennek köszönhetően egy csaknem 9 millió forintos, modern videokolonoszkópiás eszközzel gazdagodott a gasztroenterológiai szakrendelés. A fejlesztéssel jelentősen javultak a bélbetegségek kivizsgálására, illetve diagnosztizálására alkalmazott vizsgálat, a kolonoszkópia, avagy vastagbéltükrözés feltételei. A vizsgálat során egyébként szövettani mintavétel, illetve az esetleges polipok eltávolítása történik.

Dr. Körtvélyessy Andrástól megtudtuk azt is, hogy az új készülék mellett a meglévő is használatban marad; így a vastagbéltükrözéses vizsgálathoz a betegek jelentősen rövidebb várakozási idővel juthatnak hozzá  Kiskunfélegyházán a jövőben.Ugyancsak fiatalításra szorult a kardiológiai szakrendelésen használt szívultrahang készülék. Ahogy dr. Szabó Edina adjunktus fogalmazott: az eddig használt berendezés – bár működőképes –, használata során egyre több technikai probléma merül fel. A szakorvos hozzátette, hogy nemcsak a minőség, a mennyiség is fennakadásokat okozott: az egyetlen rendelkezésre álló eszköz nem volt képes lefedni a vizsgálati igényeket. Az új készüléknek köszönhetően így már a kardiológiai szakrendelés keretében is el tudják végezni a vizsgálatot, ami lehetővé teszi a beteglátogatások számának csökkentését.

A Kiskunfélegyháza város támogatásából megvásárolt 10 millió forint értékű korszerű gép megfelel a mai modern elvárásoknak: könnyebbé teszi a diagnózis felállítását, és általa a mesterséges intelligencia segítségével alkotott digitális kép már nemcsak megtekinthető, hanem szerkeszthető is a szakorvosok számára. A non-invazív kardiológiai alapvizsgálatot lehetővé tevő szívultrahang rendkívül fontos a diagnózis felállításában a szív pumpáló és vérbefogadó működésének, izomzata 
vastagságának és összehúzódó-képességének vizsgálatával. De képet ad a szakembereknek a billentyűk állapotáról és működéséről, valamint a szív és tüdő kapcsolatáról is a keringés tekintetében. Szívultrahanggal tetten érhetők jelentős vérellátási problémák (pl. lezajlott szívinfarktus), billentyű-zavarok, a szív kitágulásával és legyengülésével járó állapotok. A két fontos diagnosztikai eszköz 
megvásárlását az önkormányzat mintegy 20 millió forinttal támogatta költségvetéséből.

(A képeken dr. Körtvélyessy András, a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Kiskunfélegyházi Telephely telephelyvezető főorvosa, Pappné Szabó Szilvia, a Gasztroenterológiai Szakrendelés szakasszisztense és dr. Szabó Edina belgyógyász, kardiológus szakorvos látható az adományba kapott eszközökkel.)

K. G.
                

Kövessen minket a Facebookon is!