Helyi hírek 2024. július 7. 08:00

Gasztronómiai időutazás Petőfi édesanyjának konyhájába

Képgaléria
Gasztronómiai időutazás Petőfi édesanyjának konyhájába
Igazi időutazásra invitál Szalkszentmártonra, Petőfi Sándor édesanyjának egykori konyhájába a két aranyérmes séf, Balog Martin és Pető Mátyás. A szakácsmesterek korabeli eszközökkel készítették el az ételeket amelyeket a költő is fogyasztott, a receptet pedig most közkinccsé teszik.

Gasztronómiai időutazás keretében főzött meg egy-egy menüsort Petőfi édesanyjának egykori konyhájában a Magyarország étele verseny 2023-as két aranyérmese, Balog Martin és Pető Mátyás. Az akkoriban kedvelt – Petőfi által is fogyasztott – ételeket korabeli eszközökkel készítették el.

Balog Martin gulyáslevest, kemencében sült túróscsuszát és püskpökkenyeret készített a szabadkéményes konyhában.

Kollégája, Pető Mátyás tyúkhúslevest, marhapörköltet és tejespitét készített.

Szalkszentmárton fontos helyett foglal el Petőfi életében: édesapja 1845-46-ban itt bérelt vendégfogadót és mészárszéket, a költő pedig számos művét jegyezte a településen.

Az egykori vendégfogadó és mészárszék a mai napig áll. Az impozáns épület ad otthont a Petőfi Sándor Emlékkiállításnak. Megtekinthető itt egyebek mellett az a korabeli szabadkéményes konyha is, amelyben Hrúz Mária főzött családjára és a fogadó vendégei számára. A konyhában két kemence működött, amelyek télen a szomszédos helyiségeket is fűtötték: az ivót és a mindenkori bérlő szobáját. A kemencéken kívül a falhoz téglából épített tűzpadka szolgált még tűzhelyként. Kémény egyikhez sem tartozik, így a keletkező füst a boltíves mennyezeten található nyíláson, azaz szabad kéményen távozik. Egyedi eseményeken a konyhát ma is használják.

Képgalériánkban (a kép sorszáma a bal felső sarokban látható) 1-től 40-ig Balog Martin, 41-től 79-ig pedig Pető Mátyás fotóit nézhetik meg.

A videóban látott menüsor receptjei:

Tyúkhúsleves

Hozzávalók:

1 tyúk
3 db répa
3 db gyökér
1 csokor petrezselyem
2 db burgonya
Só, bors ízlés szerint
Körülbelül 4 liter víz 
12 dkg csigatészta

Elkészítés:

A tyúkot előkészítjük (megmossuk, letokozzuk, ha szükséges). A fazékba helyezzük, és felöntjük annyi vízzel, ami ellepi. Sózzuk, ha gyöngyöző forrásnak indul, lehabozzuk, ezután hozzáadjuk az egészborsot. Mikor a tyúk félig megfőtt, beletesszük a zöldségeket. Ha megfőtt, a húst – és a zöldségek is – kiszedjük a levesből, majd összedaraboljuk. A levest finomszűrőn átszűrjűk. Cérnametélt vagy lúdgége tésztával tálaljuk.

Marhapörkölt

Hozzávalók:
1 kg marhahús (legmegfelelőbb a lábszár)
10 dkg vöröshagyma
Só és bors ízlés szerint
1 kk kömény
Víz
2-3 ek sertészsír
2-3 ek fűszerpaprika (ez sokban függ a minőségétől).

Elkészítés:

A marhahúst megmossuk, összedaraboljuk. Összekockázzuk a füstölt szalonnát, majd a lábasba tesszük, és elkezdjük a zsírját kisütni. Ha megpirult, hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát és tovább pirítjuk. A hagymát sózzuk, kevés fűszerpaprikát adunk hozzá, majd rátesszük a húst. Sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint fokhagymát adunk hozzá, majd felöntjük a vízzel. Mikor a hús 90%-ban megfőtt, levesszük a tűzről. 2-3 ek zsírt teszünk a tetejére, megvárjuk, hogy magától elolvadjon. Ezután a zsírt megszórjuk fűszerpaprikával. Ha a zsír szépen egyneművé vált a paprikával, a pörköltet visszatesszük a tűzre, és addig főzzük míg teljesen meg nem puhul a hús. Sós vízben főtt burgonyával vagy galuska körettel tálaljuk

Tejespite

Hozzávalók:
4 db tojás
5 dkg cukor
5 dl tej
10 dkg liszt
Baracklekvár és porcukor ízlés szerint

Elkészítés:

A lisztet a tojással és kevés tejjel csomómentesre keverjük. Hozzáadjuk a cukrot és egy csipet sót. Ezután addig hígítjuk, míg a megfelelő állagot el nem érjük. Kizsírozott és lisztezett tepsibe tesszük, majd a tetejét olvasztott zsírral meglocsoljuk. Sütőben 180°C-on kb. 10-12 perc alatt készre sütjük. Porcukorral és baracklekvárral találjuk.
               

Kövessen minket a Facebookon is!