Kultúra 2024. július 31. 09:00

Elhunyt Király Levente, a nemzet színésze

Elhunyt Király Levente, a nemzet színésze
Kedd reggel elhunyt Király Levente, a nemzet színésze, a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja, Szeged város díszpolgára.

Az 1937-ben Budapesten született Király Levente 1959-ben szerzett diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, s még abban az évadban a Szegedi Nemzeti Színházhoz szerződött. Hamar megszerette egymást a színművész és a város – áll Szeged város önkormányzatának közleményében.

Király Levente a szegedi társulat vezető művésze, a prózai tagozat meghatározó tagja lett. Könnyed vígjátékokban éppúgy meghódította a publikum szívét, mint veretes tragédiákban. Pályája kezdetén klasszikus nagyoperettek táncos-komikusi szerepkörében aratott nagy sikereket. Később sorra játszotta el a világirodalom nagy klasszikusainak karakterszerepeit. Sokan emlékezhetnek Mercutiójára a Rómeo és Júliából, Falstaffjára a IV. Henrikből vagy Figarójára Beaumarchais Figaro házassága című darabjából, Zsótér Sándor rendezéseiből Willy Lomanjére (Arthur Miller: Fejének belseje) és Galileijére (Bertolt Brecht: Galilei élete). S amivel pályája során talán leginkább azonosították: Tevje, a Hegedűs a háztetőn című világhírű musicalből. Ezzel a szereppel nemcsak itthon, hanem a társulat monte-carlói vendégjátékán is óriási sikert aratott.

A Szegedi Szabadtéri Játékokon több alkalommal lépett fel, utoljára 2014-ben, a Háry János öreg Háryjaként láthatta a közönség. 

Több magyar filmben játszott jelentős szerepet. Budapesti társulatoknál is gyakran lépett fel vendégként.

Király Levente művészi pályájának elismerését jelzik a különböző kitüntetések. 1967-ben Jászai Mari-díjat, 1969-ben Juhász Gyula-díjat, 1984-ben Makó Lajos-díjat kapott, 1986-ban elnyerte az Érdemes Művész címet. A Szegedi Nemzeti Színház színészei közül elsőként kapta meg 2003. március 15-én a Kossuth-díjat, 2006-ban pedig a Nemzet Színésze címet.

Megkapta a legjobb Shakespeare-alakításért járó Gábor Miklós-díjat, a Színikritikusok díját, a Páger Antal-díjat. 2013-tól volt a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja.

1986-tól volt a Szegedi Nemzeti Színház örökös tagja. 1996-ban nyugállományba vonult, de a színház továbbra is számított a munkájára. Csábító budapesti ajánlatoknak ellenállva megmaradt szegedi színésznek. Ahogy az önkormányzat közleménye írja: vérbeli társulati színművész volt, aki a fiatalabb kollégáinak nagy szeretettel adta át tapasztalatait, és segített pályájuk alakulásában. 2007-ben Szeged díszpolgárának választották.

A szegedi önkormányzat saját halottjának tekinti Király Levente színművészt, és a családdal egyeztetve intézkedik a temetéséről – írta cikkében a kultura.hu.
             

Kövessen minket a Facebookon is!