A magyar fotográfia ünnepe Lodzban (Łódź) - kiskunfélegyházi fotósok látogattak Lengyelországba
A magyarországi és lengyelországi fotósok közötti együttműködés 2012 óta tart. Akkor jártak először a lodziak Kiskunfélegyházán, ahol a „Triptichonok” című kiállítást mutatták be a Kiskun Múzeumban. Az eltelt idő alatt több mint 30 fotókiállítást rendeztek Lengyelországban és Magyarországon.
Érdemes kiemelni, hogy a kiállítások és fotószemináriumok mellett a két ország megismerése is jut idő. Az idei programban például egy kajakozás is szerepelt az Uniejów melletti Warta folyón, amit e bájos város megtekintése követett (a gnieznói érseki palota, amelynek eredete a 14. századra nyúlik vissza, vagy a kollégiumi templomban található Szent Bogumił sírja).
Érdekesség, hogy Uniejów partnervárosa Mórahalom. Ellátogattunk Varsóba is, ahol megnéztük az óvárost és a királyi várat. Az időjárás kedvezett nekünk, így a lemenő nap fényében megcsodálhattuk a Kultúra és Tudomány Palotája 30. emeletéről elénk táruló lenyűgöző varsói panorámát.
A Kiskunfélegyházi Wesel Hugó Fotókör munkáiból Lodzban bemutatott kiállítás a Töredékek címet kapta azt sugallva, hogy a legjellegzetesebb alkotásaikat választották ki, amelyek csak egy részét képezik fotográfia iránti szenvedélyüknek.
Mezősi Ágnes, a fiatal generáció egyik vezető magyar fotográfusa egy olyan világba invitál minket, ahol a minimalizmus elvei érvényesülnek. Megszabadul a túlzott részletektől (dolgoktól), takarékoskodik a művészi kifejezőeszközökkel, és a lényegre koncentrál – arra, ami igazán fontos.
Kis László megmutatja, hogy a fűvel benőtt járdalapok is lehetnek szépek – csak meg kell próbálni úgy nézni, hogy meg is lássuk.
Szabó László az építészet iránti érdeklődését osztja meg velünk. A régi utca lassan eltűnik, de még mindig hangulatos, romantikus marad. A monumentális nagyipari épület ránk nehezedik, vagy talán máshová irányítja a gondolatainkat?
Nem sorolok fel minden alkotót. Nincs is szükség erre. Csak azt hangsúlyozom, hogy a látszólag különböző „töredékek” valami nagyobb dolog részei. Ami ebben az esetben fontos, az a szerzők keresgélése – az alkotói érdeklődés, érzelmek, gondolatok –, és ezt osztották meg a lengyel nézőkkel.
Dr. Głuszczak Zbigniew
A Kiskunfélegyházi Wesel Hugó Fotókör rövid története
A Kiskunfélegyházi Fotókör létrehozásának ötlete 2007-ben merült fel. Kezdeményezői Kiss Czakó Imre és Kürti László voltak. 2011-ben a Fotókör felvette Wesel Hugó, a város első hivatásos fényképészének a nevét, akinek saját műterme volt.
A fotókör megalakulása óta aktívan részt vesz a kulturális életben, különböző tevékenységeket vállalva a jó fotográfia népszerűsítésére. Többek között: nemzetközi fotópályázatot szervez, projektekben vesz részt, mint például a Miénk a tér, a Fotográfia ma és holnap, vagy az Ökologikusan – a világ, amelyben élünk. Rendszeresen szervez fotókiállításokat, többek között a városi könyvtár kiállítótermeiben, a kulturális központban, a múzeumban vagy a szabadban. Jó kapcsolatokat ápol a szomszédos városok fotóklubjaival, 2011 óta pedig aktívan együttműködik a Lodzi Fotóművészek Társaságával, amely Lengyelország egyik legrégebbi és legnevesebb fotográfiai társasága. A fotókör tagjai részt vesznek hazai és külföldi fotópályázatokon és kiállításokon is.
Kiss Czakó Imre