Örökös ökoiskola a tiszaalpári
Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet tíz esztendeje szervezi meg az Ökoiskola és örökös ökoiskola című pályázatot, az Emberi Erőforrások Minisztérium és a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával.
A cím azon nevelési-oktatási intézmények elismerése, amelyek intézményi kertetek között átgondoltan, rendszerszerűen és mindennapi gyakorlatként foglalkoznak a környezeti és egészségneveléssel, a helyi közösségek számára fontos hagyományok ápolásával, környezettudatos intézmény működtetésével. Ahhoz, hogy örökös ökoiskola lehessen egy intézmény kétszer kell kiérdemelnie az ökoiskola elismerést. Ezt a címet három esztendeig viselhetik az iskolák.
A községekben működő iskolák közül Bács-Kiskunban egyedüliként a tiszaalpári örökös ökoiskola. Az országban összesen ötvenhat intézmény birtokolja a megtisztelő jelzős szerkezetet. Az alpári iskola 2008 óta nevezheti magát ökoiskolának, 2011-ben sikerült olyan munkatervet összeállítani, amivel másodszor is kiérdemelték az öko- előtagot – tudtuk meg dr. Halász Mátyásné témafelelős tanártól.
- Minden alkalommal kellett valamilyen vállalást tennünk azért, hogy bizonyítsuk az ökötevékenység, ökogondolkodás, környezettudatos tevékenység, és a természetvédelem az iskolánkban hogyan működik. A magyar őkoiskolai hálózat egy nemzetközi hálózat tagja - mondja dr. Halász Mátyásné.
Nekünk ítélték az örökös ökoiskola címet. Tevékenységünkkel igazoltuk azt, hogy a környezetvédelmet nagyon fontosnak tartjuk. Mottónk: gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan. A gyerekek nagyon fogékonyak voltak a feladatokra, és már nem csak az iskolában, hanem otthon is hasonlóan tevékenykednek.
Dr. Halász Mátyásné elmondta, hogy az oktatásba, nevelésbe is bevonták már az ökotevékenységet, amit a településükre egyre jobban ki tudtak terjeszteni. Mozgalmukhoz tizennégy helyi civilszervezet is csatlakozott. Az elkövetkezendő időben továbbra is folytatni fogják a komposztálást az iskolában, amit már több éve végeznek. Lobbiznak egy új komposztáló rácsért, mert kettő már elhasználódott. A madáretetés is a feladataik közé tartozik. A gyógynövénykertet továbbra is működtetik, és propagálják az egészséges életmódot.
Fotó: Szentirmay Tamás