Olimpiai bajnok járt a József Attila Általános Iskolában
A megjelenteket Dinnyés-Kiss Zsuzsanna intézményvezető köszöntötte és bemutatta az előadókat: Hoffmann Mónika életmód és egészség előadót, valamint Czene Attila olimpiai bajnok úszót, a Magyar Diáksport Szövetség elnökét.
Elsőként Hoffmann Mónika beszélt arról hogyan lehet a sport teljesítményből kihozni a maximumot. Nem valami doppingszerrel, vagy valamilyen teljesítményfokozóval, hanem az alapvető életmódunkkal, táplálkozásunkkal, és az egészségtudatos szemléletmóddal, amit beépítünk a minden napjainkba.
Mónika húsz évvel ezelőtt kezdett el foglalkozni az egészséges, tudatos életmóddal, elsősorban önmaga egészsége szempontjából. Öt éve pedig azzal is foglalkozik, hogyan lehet ezt a sporttal is összeegyeztetni.
A hatékonyabb életmód eléréséhez hozzátartozik a hétköznapi táplálkozásunk, életvitelünk, és az általános megfelelő tápanyag pótlásnak a jelentősége. Ez jó alapja annak, ami után a speciális dolgokat rá lehet már építeni. Ez nem csak sport teljesítményekre van hatással, hanem a mindennapokra, a hossztávú egészséges fiatalos életre is. Az életmódunkat úgy kell kialakítani, tudatos és preventív életmóddal, ami azt fogja megalapozni, hogy hosszútávra tudjunk gondolkodni. A szakember több tanácsot is adott, hogyan lehet ezt megvalósítani.
Balla Lászlónak azt a kérdést tette fel az intézményvezető, hogy mi az, ami miatt részt vesz a konzultáción. Az alpolgármester válaszában elmondta, hogy egész életét átszőtte a sport. Szükség van ilyen előadásokra, mert testközelbe kerülnek a komoly eredményt elért sportolók, amiből táplálkozni lehet. Azt kérte, hogy ezt a fajta konzultációt folytassák.
Czene Attila olimpiai bajnok úszó, aki jelenleg a Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke, ebben az évben ünnepelte ötven éves születésnapját. A több diplomával rendelkező egykori élsportoló mindenben egyértett az előtte szólóval. A pályafutásával kapcsolatban megjegyezte, hogy Szécsi Tamás mesteredző nem csak az úszásra, de az életre is nevelte tanítványait. A versenysportos időszakában edzések után vizet soha, csak cukros üdítőket ittak, és válogatás nélkül szinte mindent ettek. Megtehették, mert annyi energiát vesztettek, hogy ez belefért. Mai fejjel már tudja, hogy nem volt jó, de akkor abban hittek úszó társaival együtt. Mostmár tudja, hogy a cukros folyadékok, köztük az energia italok, sokkal egészségtelenebbek, mint az édes sütemények.
Az egészséges életmódhoz hozzá tartozik a sportolás, a mozgás. És nem csak azért kell sportolni, hogy nyerjen és sikeres legyen az ember, hanem azért is, hogy jól érezze magát. Több konferencián is azt szokták mondani, hogy a legfontosabb dolog az, hogy éveket nyerjünk, és minél tovább éljenek az emberek. Ezért kell sportolni. Czene Attila szerint ilyet nem szabad ígérni, de az az életciklus, ami adatott, annak az életminősége nem mindegy, főleg az utolsó tíz, tizenöt évben, hogy milyen lesz. Az ilyen konferenciák többek között azért is jók, mert a fiataloknak át lehet adni azokat a tapasztalatokat, amelyet az idősebbek már megéltek, megtapasztaltak. Lehet, hogy ezt most még nem fogják fel, de a későbbi életükben hatással lesz majd rájuk.
Az élsportolóknál más a helyzet, mert ők pontos időbeosztás alapján élnek, a saját szervezetüket úgy kezelik, mint egy robotot. A szervezet ugyanis ekkor dolgozik a leghatékonyabban. Amikor versenyzett, akkor még nem foglalkoztak ilyen dolgokkal, de most beszélni kell sok mindenről ahhoz, hogy a fiatalok másképp éljenek. Czene Attila szerint még mindig nem vesszük elég komolyan az egészséges életről szóló elveket, a munka és a pihenés helyes arányát. A szervezetnek szüksége van a munka mellett pihenésre is, mert csak így lehet a teljesítőképességet kiaknázni.
Az olimpiai bajnok elmondta még, hogy sokkal teljesebb életet élt volna, ha nem lett volna élsportoló. Véleménye szerint azért is volt beteg – két alkalommal is rákkal diagnosztizálták – mert élsportoló volt. Megélte a magasat és a mélyet is, és ennek a konklúziójaként érte el azt, ahol ma tart. Vélemény szerint az lenne a jó, ha a fiatalok ennél korábban tudnák tudatosan élni az életüket. Olyan közösségi tereket kell létrehozni, amelyek nem csak az élsporthoz kötődnek, hanem mindenki számára elérhetőek.
Az olimpiai bajnok szerint a szabadidősport azért nehéz, mert hiányzik az, ami versenysportban adott: az infrastruktúra, a környezet, a személyi feltételek. A szabadidős sportoló viszont egyedül van, szerencsés esetben egyesületben sportol. Ők a szabadidősport szövetségben azon dolgoznak, hogy minél több ilyen közösség létrejöjjön, amit lehet támogatni. Azt is tapasztalta, hogy a szabadidős sportolók nagyon precízek, és nagyon motiváltak.
Czene Attila megerősítette: a versenysport nem egészéges, mai fejjel nem választaná ezt az utat. Sajnálja azokat a versenytársait, akik ugyanúgy edzettek mint ő, és mégsem tudtak eredményt elérni. Igaz, sokat kaptak az úszósporttól: tartást, kitartást, és lehet, hogy másban kiteljesedtek.
Németh László, a Jogging elnöke megköszönte a lehetőséget, a részvételt és mint mondta, megpróbálják megfogadni Balla László gondolatait, és a jövőben is tartanak majd hasonló rendezvényeket.