Régi idők eszközeivel alkottak a Wesel Hugo Fotókör tagjai
A Nyugodt fényképezés ígérete projekt a nyáron indult a Magyar Művészeti Akadémia támogatásának köszönhetően. A fotókör tagjai Kiskunfélegyháza nevezetes épületeiről „akkor és most” típusú képeket készítettek Szalay Gyula egykori múzeumőr képeslapjai nyomán – mondta el Kis László. Az 1920-as években készült fényképek alapján fotózzák le a mai Félegyházát. Az épületek mellett korabeli öltözetet viselő személyeket is megörökítettek a város közterein, épületei előtt és közösségi helyszínein. A projekt különlegességét az adja, hogy a fotósok nem a mai technikai eszközöket, hanem század eleji, főleg német fényképészeti technikákat használtak.
Kis-Czakó Imre elmondta, hogy egy ilyen eszközzel fényképet készíteni sokkal lassabb folyamat, hiszen nem a másodperc töredéke alatt, hanem sok esetben hosszú percekig kell mozdulatlanul tartani a fényképezőgépet. A projekt neve is innen ered: a fotózás ezen formájához nyugodt környezet és kellő türelem szükséges. Kis László hozzátette, hogy a mai rohanó világban kifejezetten jó egy ilyen projekt, hiszen arra ösztönzi az alkotókat, hogy megálljanak és lelassuljanak, hogy teljes figyelmüket az alkotásra fordíthassák. A modern fotózáshoz képest itt minden előkészületet az exponálás előtt kell elvégezni, hogy a végeredmény egy jól sikerült kép legyen.
Az alkotásban a fotókör tagjai mellett, külsős érdeklődők is csatlakoztak a rendhagyó fotósnapokhoz. Közöttük a Kispesti Fotóklub alkotói, a félegyházi származású Horváth Péter fotográfus vezetésével. Hagyományőrzők és táncosok is közreműködtek a különleges felvételek elkészítésében.
A projekt november 27-én, a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban, a 250 év – Múlt és Jelen Kiskunfélegyházán: Városunk 1920-as évei a 2020-as években című kiállítás megrendezésével teljesedik ki. A Wesel Hugo Fotókör Nyugodt fényképezés ígérete projektje így a város 250 éves évfordulójához is kapcsolódik. A tárlatot Horváth Péter fotóművész fogja megnyitni.
B.D.