A Tündéri Doktornéni inspiráló története
Zsanett már gyermekként elhatározta, hogy orvos lesz. Egy vakbélműtét miatt néhány napot töltött a kiskunfélegyházi kórházban, ahol dr. Fehérvári István gyermekgyógyász főorvos példamutató figyelemmel és törődéssel kezelte.
– Úgy éreztem, szinte végig mellettem ült, és mindenben támogatott. Akkor döntöttem el, hogy én is olyan orvos szeretnék lenni, aki így bánik a betegekkel – mesélte meghatottan.
Az orvosi pálya felé vezető út a helyi József Attila Általános Iskolában kezdődött, ahol testnevelő tanára küzdeni tanította céljai eléréséért. A gimnáziumi évek alatt a Móra Ferenc Gimnázium emelt szintű nyelvi osztályában tanult, majd a biológia és kémia iránti érdeklődése magántanárokhoz és fakultációkra vezette. A szorgalom és a kitartás segítette, hogy felvételt nyerjen a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karára.
Zsanett számára az egyetemi évek nem csupán a tanulásról, hanem az orvosi hivatás mélyebb megértéséről is szóltak. Az elméleti tárgyak sokszor száraz anyagát a szegedi klinikum gyakorlati oktatása tette élményszerűvé. Már akkor világossá vált számára, hogy a gyermekintenzív osztály az a hely, ahol igazán segíthet a kis betegeken. Rezidensként első helyen vették fel az intenzív osztályra, ahol két meghirdetett helyért versengtek.
– Nagyon büszke voltam, hogy sikerült. Tudtam, hogy itt kezdhetem meg azt a pályát, amit mindig is szerettem volna – emlékezett vissza.
Azóta számos életmentő beavatkozásban vett részt, miközben a koraszülöttmentés területén is komoly tapasztalatokat szerzett.
Pályafutása során Zsanett többször szembesült azzal, hogy a kórházi eszközök nem mindig állnak a legmagasabb színvonalon. Egy túlsúlyos kisfiú esetében az intubáláshoz szükséges eszköz kétszer is meghibásodott. Ekkor született meg benne az alapítvány ötlete. Így jött létre a Kisgyerekek is lehetnek nagybetegek Alapítvány, amelynek célja, hogy korszerű eszközökkel segítse a kórházi munkát, valamint támogassa a beteg gyermekek családjait.
Az alapítvány rendezvényei – például sportnapok és Michelin-csillagos séfek által szervezett jótékonysági vacsorák – nemcsak pénzügyi támogatást nyújtanak, hanem erősítik a közösség összefogását is. A bevételekből speciális, csúcstechnológiát képviselő eszközöket vásárolnak, amelyek a legjobb ellátást biztosítják a gyermekek számára.
Zsanett és kollégái megírták a Szuperhősök a Klinikán című könyvet, ami mesés formában mutatja be a gyermekintenzív osztály mindennapjait. A kötet segíti a kis betegeket, hogy könnyebben elfogadják a kórházi kezeléseket. Nemcsak a gyerekek, de a szülők körében is népszerű lett, és már sok könyvesboltban elérhető.
Emellett létrehozta a Tündéri Doktornéni nevű online felületet, ahol szülők jelképes összegért kapnak szakértői válaszokat gyermekük egészségügyi kérdéseire. Ez az oldal különösen azoknak hasznos, akik gyors és megbízható tanácsot keresnek anélkül, hogy azonnal orvoshoz kellene fordulniuk.
Kornél kérdésére, hogy miként birkózik meg a gyermekintenzív osztály érzelmi terheivel, Zsanett így válaszolt:
– Nem tudok veszíteni. Mindig a végsőkig küzdünk, és ha mégis tragédia történik, tudom, hogy mindent megtettünk.
Hozzátette, hogy a szülőkkel és a kollégákkal való szoros együttműködés nagy segítséget nyújt a nehéz helyzetek feldolgozásában.
Zsanett jelenleg gyermekbőrgyógyászatból készül szakvizsgára, mivel munkája során gyakran találkozik bőrproblémákkal, amelyek speciális tudást igényelnek. Szabadidejét kertészkedéssel, a családjával és a tanyájuk szépítésével tölti. A „Tündéri Doktornéni” életútja példát mutat: hivatástudata és emberszeretete iránytű, inspiráció lehet a város középiskolás korosztálya számára is, akik a beszélgetéssorozat első számú célzott közönsége.
V. B.
Fotó: Fantoly Márton