Helyi hírek 2024. november 23. 10:00

Extrém éven vannak túl a borászok

Képgaléria
Extrém éven vannak túl a borászok
A 2022-es év után az idei is extrém esztendő volt a borászat szempontjából. Bár csapadék érkezett a nyár elején, a forróság új kihívások elé állította a szőlőtermelőket – mondta el a félegyházi Vízhányó Ferenc magántermelő, a Kecskeméti Matthias János Hegyközség elnökségi tagja.

Mint megtudtuk, virágzás után a szokottnál minden sokkal korábban történt idén, a szőlő érése felgyorsult. A Cserszegi és Irsai szüretekre például a szokott augusztus 20-a környéki időpont helyett július végén került sor, és ezt követően is három-négy héttel korábban történt minden. Ezt elsősorban a nyáreleji bőséges csapadékot követő extrém hőség okozhatta. Az egyes szőlőfajták megszokott, ütemezett érése helyett idén úgyszolván egyszerre történtek a dolgok, ami komoly logisztikai kihívás volt a gazdáknak. A meleg a feldolgozás során is gondot okozott, mert nehéz volt tartani az optimális erjesztési hőmérsékletet.  

– Amennyiben hosszútávon így marad, akkor az öntözés lesz az egyetlen megoldás. Emellett a felvásárlási árak és a költségek normalizálódása is feltétele az ágazat fennmaradásának. A károkat a termőterület csökkentésével és a kisebb területen intenzívebb termeléssel lehet némileg enyhíteni. Egy hektár művelési költsége jelenleg körülbelül egymillió forint, amihez 200-300 forintos felvásárlási árra lenne szükség a jelenlegi 100-130 forinttal szemben. Ráadásul a korábbi százmázsás hozamot már nem lehet tartani, a jelenlegi fajták 60-70 mázsát teremnek.

Vízhányó Ferenc kitért a bor árára is, ami véleménye szerint – bár némi változás már észrevehető – szintén elmarad az optimálistól. Mint mondja, a piac az elmúlt években nagyon meggyengült, megváltoztak a borfogyasztási szokások. Míg korábban a tradicionális, testesebb italokat keresték a fogyasztók, ma az alacsonyabb alkoholfokú, jellemzően fehér borok (irsai, cserszegi) számítanak népszerűnek.

Megtudtuk, hogy a Vízhányó Családi Pincészet harmincéves alapokon nyugszik, Ferenc édesapja révén ismerte meg hivatását. Munkájuk minőségét több oklevél, elismerés fémjelzi, az új fajtákra és a piaci igényekre igyekeznek rugalmasan reagálni.

– Ha most kezdeném, nem biztos, hogy ezt a szakmát választanám. Borpincét kialakítani, piacot teremteni 100-200 millió forintos beruházás. Mindemellett szinte megszűnt az ágazatban az élőmunka, minden gépesítve van. Nehéz a helyzete azoknak, akik most vágnak bele – fogalmazott Ferenc. 

Most egy szerkezetátalakítási program zajlik, aminek során az elöregedett (25-30 éves) tőkéket eltávolítják és helyükre más fajták kerülnek. Jelenleg a Bianka és Irsai fajtára van igény – tudtuk meg. A családi vállalkozás 30 hektáron termelt szőlőjének nagy részét értékesítik, a többit feldolgozzák. Az idei tételeket Cserszegi fűszeres, Olaszrizling, Generosa, Sauvignon Blanc, Kékfrankos, Cabernet Sauvignon alkotja.

Z. A.

 

Kövessen minket a Facebookon is!