Kitekintő 2024. november 25. 18:00

Ma kiderülhet, fehér lesz-e a karácsonyunk – feltéve, ha hiszünk Katalinnak

Ma kiderülhet, fehér lesz-e a karácsonyunk – feltéve, ha hiszünk Katalinnak
Az ország számos településén megérkezett az első hó. De sajnos az enyhe időjárás okán csak rövid ideig örülhetünk a téli csapadéknak. Az áldásos hótakaró azonban életbevágó lenne, hiszen nagyban befolyásolja a jövő évi mindennapi betevőnket. Ám, hogy hogyan is alakul az idei téli időjárás arra számtalan népi megfigyelésből is következtethetünk. Ezekből gyűjtöttünk össze egy csokorra valót.

Talán az egyik legismertebb időjárással kapcsolat mondásunk: ha Katalin locsog, akkor karácsony kopog. Tehát ha hétfőn, azaz november 25-én eső esik, akkor bízhatunk abban, hogy karácsonykor fagy és hó lesz. Ha havazik, akkor fordítottja igaz – népi megfigyelések szerint. 

A november másik jelentős névnapjához, András naphoz is kötődik népszokás, időjáráshoz kapcsolódó jóslás. Úgy tartották, hogy ha Szent András napján, azaz november 30-án esik az eső, vagy a hó, akkor 40 napon át csapadékos lesz az idő. Ám ha ezen a napon fagypont alá süllyed a hőmérséklet, akkor esős lesz a karácsony.

Ezen a napon sok háznál gyümölcsfaágat is virágoztattak, hogy ez alapján jósolják meg, milyen lesz az időjárás. Az ágat vízbe tették, ami bevittek a szobába, és a kemence mellé állítottak. Ilyen körülmények között az ág a karácsonyi ünnepekig kivirágzott. Úgy tartották, hogy ha az alsó részén jelentek meg a virágok, akkor a tél eleje lesz kemény, viszont ha a közepén, akkor a január lesz hidegebb. Amennyiben az ág hegyén jelenik meg a virág, akkor a tél vége lesz fagyos, és havazással teli.


Népi megfigyelés fűződik Miklós, Piroska és Zsuzsanna napjához is

Szent Miklós napjához is fűződik népi megfigyelés, mely szerint ha december 6-án esik a hó, azzal vége is a melegnek, legközelebb tavasszal számíthatunk jó időre.

Ha január elsején, az újévi éjszaka csillagos lesz, akkor rövid télre számíthatunk. Hosszú, kemény telünk lesz azonban, ha reggel hideg, északi szél fúj.

Ha január 6-án, vízkeresztkor „csurog az eresz”, azaz olvad, akkor hosszú; ha fagy, akkor viszont még hosszabb telünk lesz. Ám, ha vízkeresztkor havazik, hamar megjön a tavasz.

Ha január 18-án, Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy – szól a megfigyelés. 

A február másodikai gyertyaszentelő naphoz is kötődik megfigyelés: „ha esik a hó, fú a szél, nem marad soká a tél”. Ha viszont az előbújó medve árnyékát meglátja, visszabújik még a barlangjába, vagyis ha napsütéses idő van, sokáig fázunk még. 


Dorottya és Mátyás is fagyot jelez

Ha február 6-án, Dorottya napján kemény a fagy, akkor a tél vége is hasonló lesz. Viszont ha „Dorottya locsog, Julianna kopog”, ami február 16-án van.

A téli, zimankós időjárás igazi végét Zsuzsanna napját a február 19-én megszólaló pacsirták jelzik. A népi mondás szerint „Zsuzsánna elpisálja a havat”. A néphit szerint, ha ekkor magasan száll a pacsirta, hamarosan megjön a jó idő, és ha reptében még énekel is, akkor már biztosra vehető, hogy itt a szép kikelet, de ha a pacsirtát alacsonyan látták repülni, azt gondolták, tovább tart még a tél.

Február 24-hez, Mátyás napjához is kapcsolódik népi megfigyelés: „Mátyás ront, ha talál, ha nem talál, csinál”, mármint jeget, azaz fagyos idő esetén olvadás következik és fordítva. A pásztorok megfigyelése alapján ha ezen az éjszakán fagy, még negyven napig fagy.

Nem ritka az sem, hogy március 12-én „Gergely rázza a szakállát”, azaz gyakran ez a tél utolsó, de még erősen havas napja, amolyan utolsó rúgása - adta hírül a baon.hu

 

 

Kövessen minket a Facebookon is!