Elővigyázatossággal sokat tehetünk a lakástüzek ellen
Nagy gondot kell fordítani a tüzelő-fűtő berendezések és a kémények ellenőrzésére, karbantartására, tisztítására. Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet, ha a füstelvezetőt, fűtőeszközt nem rendeltetésszerűen használják, ha szabálytalan annak kivitelezése, vagy ha a rendszeres műszaki felülvizsgálatot elmulasztották. A hangsúly a rendszerességen van, mert nem szabad elfelejteni, hogy ezek bármikor tönkremehetnek, elkoszolódhatnak. A rendszeres felülvizsgálat mellet még nagyon fontos, hogy nem szabad háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását, ami kéménytűzhöz, lakástűzhöz vezethet. Biztonságunk érdekében kiemelkedően fontos, hogy mindig olyan tüzelőanyaggal fűtsünk, amely elégetésére az adott fűtőeszközt megtervezték.
A lakástüzek többségénél a mérgező füst vezethet füstmérgezéshez, rosszabb esetben halálhoz. Számos esetben a lakásokban kialakuló tüzet – főleg éjjel – a benntartózkodók már csak túl későn, vagy egyáltalán nem észlelik. Egy lakástűz esetén csak néhány perc áll a lakók rendelkezésére, hogy felmérjék a helyzetet és biztonsággal elhagyják az épületet. Azokban a lakásokban, ahol füstérzékelő van, kisebb eséllyel keletkezik nagyobb tűz, hiszen annak kialakulásakor már jelez az eszköz és így a kisebb tüzet könnyebb fékezni. Egy füstérzékelő nemcsak életet ment, hanem annak köszönhetően a keletkező károk mértéke is jóval kisebb.
Fontos, hogy az év minden szakában figyeljünk magunkra, családunkra, környezetünkre, szomszédainkra, hiszen a figyelmesség, az öngondoskodás, a felelősségtudat nagyon sok esetben megóvhat bennünket és a körülöttünk élőket!