Tippek a biztonságos téli vezetéshez
– Amikor a hőmérséklet plusz 4 Celsius fok alá hűl, érdemes átnézni az autót, és meggyőződni arról, hogy a hűtőfolyadék-tartály fagyálló hűtőfolyadékkal legyen feltöltve, ez ugyanis tökéletesen védi a hűtőrendszert a lefagyás ellen. Benzinkúton beszerezhető mérővel ellenőrizzük azt is, hogy a desztillált vízzel hígított fagyálló folyadék legalább mínusz 20 Celsius fokig védelmet nyújtson – tanácsolja Bajáki Attila.
Hozzáteszi azt is, hogy a hideg idő beköszöntével a nyári ablakmosó folyadékot is cserélni kell, és a tartályt téli ablakmosó folyadékkal feltölteni. Így nem áll fenn annak a veszélye, hogy megfagy a folyadék, és szétnyomja az ablakmosó folyadék tartályát.
– Érdemes beszerezni egy erős jégkaparót és jégoldó sprayt is, amik megkönnyítik a napi első elindulást, ugyanis a jégkaparó segítségével jégmentesíteni tudjuk a szélvédőnket a szabad kilátás érdekében. Ha a zárszerkezet fagyott be, a jégoldó spray segítségével ki tudjuk nyitni az ajtót, és bejutunk a gépkocsiba. Ha hosszabb útra készülünk, legyen nálunk meleg takaró is, mert ha egy esetleges baleset miatt hosszabb ideig megállásra kényszerülünk, akkor nagyon jól jöhet a meleg takaró védelme – javasolja.
A csapadékos, havas, latyakos, vagy jeges útfelületek csúszósabbak a száraz útfelületekhez képest, ezért a megfelelő gumik nélkülözhetetlenek a biztonságos közlekedéshez.
– A nyári gumikat mindenképpen cserélni kell, mivel azok, ridegek lesznek a hűvös időben és könnyebben csúsznak. Lokalizációtól függ, hogy milyen gumit kell használni, de Félegyházán és a régióban elegendő a négyévszakos gumiabroncs – magyarázza a szakember, de hozzáteszi: annak viszont, aki síelést tervez az országhatáron belül, vagy kívül, érdemes téli abroncsokat felszerelni és hóláncot beszerezni.
– Magyarországon a hegységekben gyakran találkozhatunk hólánc használata kötelező táblával. Ezeken az útszakaszokon, amennyiben havasak, csakis olyan járművel szabad közlekedni, amelynek legalább a hajtott tengelyén lévő gumiabroncsaira hólánc van felszerelve. Fontos, hogy a gumiabroncs méretéhez igazodó hóláncot használjunk, és ne feledkezzünk meg a maximum 40 km/h-ás sebességkorlátozásról se – figyelmeztet.
A téli időszakra való felkészülés azonban nem merül ki abban, hogy a gépjárművet felkészítjük a hideg időre. Ugyanilyen fontosak a vezetéstechnikai tudnivalók is.
– A legtöbb baleset az első hó leesése után történik, mivel hozzá vagyunk szokva a nyári vezetéshez. A téli hónapokban megváltoznak a látási viszonyok, hamarabb sötétedik és a párás, ködös idő még tovább rontja a látási viszonyokat, így lassabban reagálunk az akadályokra, veszélyhelyzetekre. Még a megfelelően felkészített autóban se bízzunk, tartsunk nagyobb követési távolságot, akár 80-100 métert is, és a megszokottnál kétszer hamarabb kezdjük meg a fékezést, a motorfék és az üzemi fék együttes használatával. Fokozottan ellenőrizzük a mögöttes forgalmat is – tanácsolja Bajáki Attila.
Arra is felhívja a figyelmet, hogy csúszós úton soha ne tegyünk hirtelen mozdulatokat. A balesetet igyekezzünk óvatos kormányzással elkerülni, csúszás esetén pedig az útszegély felé irányítani az autót.
Nemcsak vezetés közben, hanem parkolásnál is érdemes figyelembe venni a megváltozott időjárási körülményeket, ugyanis a hidegebb téli hónapokban az alkatrészek érzékenyebbek a fagyásra. Ha bowdenes kézifékkel szerelt autót használunk, ne húzzuk be a féket parkoláskor, mert az útközben felverődött sár és latyak könnyen ráfagyhat a fékrendszer elemeire, így nem tudjuk oldani a kéziféket.
G.E.
Fotó: Fantoly Márton