Egészségügy 2024. december 27. 08:00

A véradás, az önkéntesség legnemesebb formája

A véradás, az önkéntesség legnemesebb formája
A véradás az önkéntesség egyik legnemesebb formája, hiszen életmentő segítséget nyújthatunk vele. Az önkéntes véradók kulcsszerepet játszanak a sürgősségi ellátásban, a műtétek lebonyolításában és a krónikus betegek kezelésében. Ez a cselekedet nemcsak az érintetteknek jelent felbecsülhetetlen támogatást, hanem a véradók számára is különleges érzést ad, hiszen tisztában vannak azzal, hogy hozzájárulnak mások jólétéhez – emelte ki Kis Melinda, a Magyar Vöröskereszt kiskunfélegyházi szervezetének területi vezetője, akivel a véradás fontosságáról beszélgettünk.

A vérhiány olyan probléma, amely ritkán kerül a figyelem középpontjába, mégis komoly veszélyeket rejt magában. A sürgősségi beavatkozások, baleseti ellátások, nagyobb műtétek és krónikus betegségek kezelése mind a megfelelő mennyiségű vérkészlet meglététől függ. Amikor ezek a készletek nem elegendőek, az közvetlen hatással lehet a betegek életkilátásaira – hangsúlyozta Kis Melinda.

A problémát gyakran súlyosbítja a szezonális vérhiány, például a nyári időszakban, vagy az ünnepek környékén, amikor a véradáson való részvétel háttérbe szorul az emberek egyéb elfoglaltságai miatt. Emellett bizonyos vércsoportok – például a ritkább Rh-negatív típusok – esetében a vérhiány különösen égető lehet, mivel ezek pótlása még nagyobb kihívás.

– Hogyan zajlik a véradás?

– A véradás folyamata egyszerű, gyors és teljesen biztonságos, mindössze 30-45 percet vesz igénybe. Első lépésként a donor személyazonosságát igazolják, majd ki kell töltenie egy egészségügyi kérdőívet, amely az életmódjára, egészségi állapotára és korábbi betegségeire vonatkozó kérdéseket tartalmaz. Ezután laboratóriumi vizsgálat következik: megmérik a hemoglobinszintet és ellenőrzik a vérnyomást. Ezt egy orvosi konzultáció zárja, amely során a szakember eldönti, hogy a donor alkalmas-e a véradásra.

A vérvétel kényelmes környezetben történik, egy steril, egyszerhasználatos tűvel. Körülbelül 450 milliliter vért vesznek le, ami a szervezet számára 56 napon belül pótolható. A véradás maga mindössze 5-10 percet vesz igénybe. A folyamatot pihenés zárja. Rövid ideig megfigyelés alatt tartják a donort, a nap további részében pedig fontos szerepe van a bőséges étel- és folyadékfogyasztásnak.

– Ki alkalmas vért adni?

– A véradókat szigorú egészségügyi előírások alapján választják ki. Csak 18–65 év közötti, minimum 50 kilogramm testsúlyú, egészséges emberek adhatnak vért, akiknek nincsenek látható tüneteik, és az orvosi vizsgálatok alapján alkalmasak.

A vércsoportok és az Rh-rendszer alapján határozzák meg, hogy kinek adható a vér. A 0-s vércsoport univerzális donor, míg az AB vércsoport univerzális fogadó. Az Rh-negatív vér mind Rh-pozitív, mind Rh-negatív betegek számára adható.

– Mire használják a levett vért?

– A levett vért szigorúan ellenőrzik fertőző betegségek szempontjából, majd komponenseire bontják, hogy többféle célra hasznosíthassák. A vörösvérsejt-koncentrátumot vérszegénység, vagy nagy vérveszteség esetén használják fel, a plazmát égési sérültek és vérzékeny betegek kapják, míg a trombocita-koncentrátumot véralvadási zavarok kezelésére alkalmazzák.

– Miért fontos a véradás?

– Egyetlen véradás akár három ember életét is megmentheti, hiszen a levett vérkomponensek számos orvosi beavatkozás során nélkülözhetetlenek. A rendszeres véradók hozzájárulnak ahhoz, hogy a kórházak mindig megfelelő vérkészletekkel rendelkezzenek, különösen sürgős helyzetekben. A véradás nemcsak életmentés, hanem a közösségi felelősségvállalás egyik legszebb formája. Az önzetlen segítség minden esetben esélyt adhat valakinek egy újabb napra, egy újabb lehetőségre.

V. B.

Fotó

 

Kövessen minket a Facebookon is!