Magas szakmai kitüntetéssel ismerték el dr. Tarjányi József munkáját
Ezzel a növényvédelmi technológiák kidolgozásában szerzett érdemeit, valamint a herbológia területén folytatott aktív szakmai és közéleti szervezői munkásságát ismerték el a Kiskunfélegyházához ezer szállal kötődő, szülővárosa kulturális fejlődéséért és Petőfi Sándor kultuszának ápolásáért folyamatosan munkálkodó szakembert – tájékoztatta lapunkat dr. Terbe István professzor emeritus, aki a kitüntetett laudációját is eljuttatta szerkesztőségünknek. A kitüntetés indoklása a Debreceni Egyetemen megtartott Növényvédelmi Fórum rendezvényen prof. emeritus Kövics György vetített képes előadásában hangzott el, nagyszámú érdeklődő előtt.
Tarjányi József Kiskunfélegyházán született 1944. augusztus 27-én. Édesapja gyógyszerész volt, az államosítást követően 36 évig a Korona Szálló melletti patikában dolgozott, édesanyja tanyasi iskolában tanított. Tarjányi József, mint lokálpatrióta egy előadásában mondta: Petőfi Sándor szerint, aki magát is Félegyházán születettnek tartotta, „az anyaföld szeretetét, a hazafiságot az itt születettek az anyatejjel szívták magukba”!
Kiskunfélegyházán érettségizett, Kaposváron elvégezte a Felsőfokú Állattenyésztési Technikumot, majd a Debreceni Agrártudományi Egyetemen szerzett okleveles agrármérnöki diplomáját. Ezt követően Budapesten, a Közgazdaságtudományi Egyetemen külgazdasági szakmérnöki oklevelet kapott. A Gödöllői Agrártudományi Egyetemen növényvédelemből doktorált, majd 2003-ban, a PhD fokozatot is megszerezte a Keszthelyi Agrártudományi Egyetem Növényvédelmi Intézetének doktori iskolájában.
Pályafutását a külföldi növényvédő szereket gyártó és forgalmazó cégeknél kezdte, előbb a Hoechst Industria Rt., majd az Intercooperation Rt. ICI képviseletén folytatta. Mindkét helyen hazai és regionális irányításban dolgozott. Munkaköreinek felelősségteljes ellátásában - szakmai felkészültsége mellett - angol, német és orosz nyelvismerete is nagyban segítette. 1985-1994 között az American Cyanamid, Ausztria területi technikai igazgatójaként tevékenykedett. Ezekben az évtizedekben sokat tett a külföldi növényvédelmi technológiai eljárások hazai megvalósításában (pl. szelektív egyszikűirtó herbicidek bevezetésében, a TeeJet programban, a napraforgó légi deszikkálásának technológiába történő illesztésében). Nyugdíjba vonulásáig (2016) a japán ISK Biosciences Europe S. A. agrokémiai vállalat közép- és kelet-európai igazgatója, majd kereskedelmi és marketing menedzsere volt.
Sokoldalú munkásságának elismeréseként számos állami és civil szakmai kitüntetésben részesült. Címzetes egyetemi docens címet kapott a Nyugat-magyarországi és a Kaposvári Egyetemen. Szakmai és társadalmi tevékenysége, szervezeti tagsága rendkívül szerteágazó: az Európai Gyomkutató Társaság (EWRS) magyarországi tagozatának elnökhelyettese; a Magyar Növényvédelmi Társaság elnökségi tagja; az Ujvárosi Miklós Gyomismereti Társaság alapító tagja; a Magyar Gyomkutatás és Technológia c. folyóirat szerkesztőbizottságának tagja; a Magyar Növényvédelmi Társaság Növényvédelmi Klubjának elnöke.
Szabadidejét jelenleg is lokálpatriótaként Kiskunfélegyháza kulturális fejlődésének szervezésével és Petőfi Sándor kultuszának hazai és nemzetközi ápolásával tölti.