Helyi hírek 2024. december 10. 12:00

Négymillió bejgli készül karácsonyra a Félegyházi Családi Pékségnél

Négymillió bejgli készül karácsonyra a Félegyházi Családi Pékségnél
Aligha van még egy város hazánkban, ahol annyi bejgli készül karácsonyra készülődve, mint Félegyházán. Ez persze nem a helyi háziasszonyok érdeme, hanem a Félegyházi Családi Pékségé, ahol nem kevesebb, mint négymillió darab készül az idei szezonban az ünnep emblematikus édességéből. Ezt azon az üzemlátogatáson tudtuk meg, amikor Gulyás Szilvia marketing ügyvezető, második generációs tulajdonos és dr. Magyar Zoltán operatív ügyvezető kíséretében betekintést kaptunk a sütőüzem elképesztően profi gyártási folyamataiba, megdöbbentő adatokba avattak be minket, és olyan hétpecsétes titkokat is megismertünk, mint például, hogy hogyan lesz márványos a bejgli felülete. Ez utóbbit el is fogjuk árulni. De ne szaladjunk ennyire előre!

– A család bejgli iránti rajongása és az alaprecept édesapám anyukájától datálódik, aki szakácsnőként otthon is rendkívül finom és házias magyar ételeket készített. Édesapám ezeken nőtt fel, és több termékünk ízvilága vezethető vissza a nagymama konyhájáig. Mi, gyerekek is rengeteg emléket őrzünk a nála elfogyasztott hatalmas karácsonyi lakomákról, ahol az ő legendás bejglije – ami sohasem repedt szét és hibátlanul márványos volt – koronázta meg a menüsort. Azóta is hagyomány nálunk, hogy karácsonykor bejglivel zárjuk a családi vacsorát, amit mindig kávéval fogyasztunk – árulta el Gulyás Szilvia, a cégalapító lánya.

Egy családi alapokra épülő piacvezető

Merthogy a 280 milliárdos hazai piacból 10 százalékkal részesedő legnagyobb magyar sütőipari gyár lenyűgöző méretei ellenére máig megőrizte családi jellegét. Ahogy Szilvia meséli, Gergő bátyjával gyakorlatilag a céggel együtt nőttek fel. Most ő viszi a marketing, az informatika és a HR-munkaügy területeket, testvére, Gulyás Gergő kereskedelmi ügyvezetőként a mintaboltok és a viszonteladói hálózat mellett kézben tartja a beruházásokat és gépbeszerzéseket. Amikor néhány évvel ezelőtt az ügyvezetői feladatokat szétosztotta a cégalapító, gyermekei mellett még egy tehetséges fiatalnak adott lehetőséget: ő másik kísérőnk, dr. Magyar Zoltán.

– 22 évesen léptem be először az üzembe. Élelmiszeripari mérnökként végeztem, már a gyakorlatot is itt töltöttem. A minőségirányításon dolgoztam, amikor Gulyás István feltette a kérdést: volna-e kedvem termelési igazgatóként kipróbálni magam. Igent mondtam, és igyekeztem helytállni. Hat év elteltével annyira megnövekedtek a cég méretei és gyártási kapacitása, hogy a cégvezető jobbnak látta több ember között szétosztani az ügyvezetői feladatokat, amit addig Csikász János – aki immár 25 éve dolgozik Gulyás István mellett ügyvezető igazgatóként – egyszemélyben látott el. Szilvi és Gergő mellett nekem ajánlotta fel ezt a lehetőséget. Így két éve ügyvezetőként felelek a gyár vezetéséért, koordinálásáért, a termeléssel kapcsolatos dolgokért – tudtuk meg.



Inkognitóban saját termékét teszteli

Így esett, hogy két ügyvezető kíséretében járhattuk végig az ország egyik legkorszerűbb sütőüzemét. Elsősorban a bejglire fókuszáltunk, de ki ne fordítaná arra a fejét, amikor a szomszédos gépeken pizzás csigák, sajtos rudak, zsemlék, bégelek és briósok formálódnak. Sajnos a részemről favoritnak számító félegyházi kifli aznapi adagja ottjártunkkor már kisült, de azt legalább megtudtam róla, hogy a receptúra lelke a vaj.

No de térjünk vissza a bejglihez! Aki próbálta már, pontosan tudja, hogy igen bonyolult és rendkívül időigényes ennek a (nemcsak) karácsonyi finomságnak az otthoni elkészítése, így egyre több háziasszony választja a készterméket. Szilvia bevallja: náluk is a Félegyházi Családi Pékség Régimódi Beiglije kerül az ünnepi asztalra. Azt hiszem, ennél megbízhatóbb garancia aligha létezik a jó minőségre.

– Édesapámnak kezdetektől az az elve, hogy kizárólag olyan termék mehet ki az üzemből, amit ő is a család asztalára tenne. És ezt nagyon komolyan veszi. A mai napig rendszeresen vásárol mintaboltban, hogy tesztelje mit kap a fogyasztó – meséli Szilvi.



Mitől bejgli a bejgli

Azt tudni kell, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv szigorú paraméterekkel szabályozza, hogy mi nevezhető bejglinek. Ezek közé tartozik például, hogy a töltelék aránya nem lehet kevesebb a termék 40 százalékánál. A Régimódi Beigli esetében ez az arány 50 százalék.

A szakemberek szerint a gyártási folyamat egyik legfontosabb lépése az alapanyag előkészítés. A Félegyházi Családi Pékségnél ennek fő felelőse Zsikó Sándor pékmester, aki 25 éve tartja kézben a szakmaiságot és a termékminőséget. Ottjártunkkor is láthatóan ezen munkálkodott: az üzem bármelyik pontján számítani lehetett feltűnésére.

A gyártási folyamat során minden munkafázis kiemelt figyelmet kap, legyen szó a mérésről, a tészta összeállításáról, vagy magáról a töltelékről. Megtudjuk: az év legjobb minőségű mák- és dióterméséből 100-100 tonnát vásárolnak meg, amit felhasználás előtt maguk darálnak le és kevernek be.

A Régimódi Beigli diós és mákos töltelékkel egész évben szerepel a Félegyházi Családi Pékség mintaboltjainak kínálatában, majd az ünnepi hajrában a választék további két – aszaltáfonyás-diós és aszaltszilvás-mákos – ízzel bővül. Ezeket a kiemelkedő minőségű termékeket egyesével, kézzel tekerik fel miután belekerült a töltelék, majd kézzel kerül rájuk a tojássárgája és végül a tojásfehérje is. Ez a titka annak a márványos felületnek, ami a pékáru külsejét borítja. Kiderült az is, hogy a háziasszonyok generációit sújtó bejgli kirepedés ellen felületi szúrással (hogy sülés közben a gőz tudjon távozni a termékből), továbbá megfelelő nedvességtartalommal (a külső tésztaréteg kiszáradását elkerülendő otthoni körülmények között ez lehet például nedves konyharuhával történő letakarás) és lassú kelesztéssel védekezhetünk.



Az e szempontok maximális betartásával készülő, prémium minőségű, 50 százalék tölteléktartalmú Régimódi Beiglit 90 mintaboltban, és 300-400 közötti partner viszonteladónál: ABC-ben, élelmiszerboltban, közértben értékesítik. Aki ajándékba szánja, akár díszdobozban is megvásárolhatja. Ráadásul egy hőkezelési technológiának köszönhetően sikerült elérni azt is, hogy a bejgli eltarthatósága tartósítószer használata nélkül 30 nap. Ez úgy lehetséges, hogy a kész terméket celofánostól visszateszik a kemencébe, és 100 Celsius fokon csírátlanítják.

Az elmúlt évek gyakorlata szerint úgy 200-300 ezer darab Régimódi Beigli kerül a magyar családok asztalára karácsony tájékán. Ez az abszolút dömpingje az egyébként egész évben kedvelt, és húsvétkor is fokozottan keresett terméknek.

A Félegyházi Családi Pékség gyártósorain ezen kívül óriási darabszámban készülnek a multi partnerek sajátmárkás bejglijei. Ezeknél a termékeknél gépek váltják ki a kézi munkát, de a receptúra, a magas töltelékarány és a minőségi alapanyag itt is alapkövetelmény.



A lehetőségek határtalan tárháza

Időbe telik, amíg egy konyhai mennyiségekhez szokott laikus értelmezi az üzemi számokat. A Félegyházi Családi Pékségnél egy nap 50-60 tonna lisztet használnak fel és hozzávetőlegesen egymillió terméket gyártanak le folyamatos, 24 órás termelés mellett. Ez 60-80 fajta pékárut jelent, beleértve a napi friss és a fagyasztottként értékesített választékot. A cég 1450 saját dolgozót foglalkoztat az üzemben és a mintaboltokban.

– Lehet ezt még fokozni? – csodálkozom rá végül annak tudatában, hogy a cég minden eddiginél nagyobb beruházását kezdte meg a közelmúltban. Dr. Magyar Zoltán pedig a lehető legtermészetesebb módon jelenti ki: igen, még mindig van potenciál a mennyiségben és a hatékonyságban is.

– A munkaerőhiány minden cégnél létező probléma. Mi még megküzdünk vele, de a hatékonyság érdekében foglalkoznunk kell főként a monoton munkák automatizálásának kérdésével. Jelenlegi árbevételünk egyharmada származik a friss, kétharmada a fagyasztott termékek értékesítéséből. Egyelőre „ízlelgetjük” az exportra való gyártást és a vele járó kihívásokat, de azt látjuk, hogy a lehetőségek tárháza határtalan: gyakorlatilag egész Közép-Kelet Európa potenciális felvevőpiaca a fagyasztott termékeknek. Az új beruházás ezt a kaput tárja szélesre a Félegyházi Családi Pékség előtt.


Tóth Timea

Fotó: Péter Simon, Fantoly Márton
 


 

Kövessen minket a Facebookon is!