Helyi hírek 2024. december 15. 10:00

Negyed évezred ünnepe volt az idei esztendő

Képgaléria
Negyed évezred ünnepe volt az idei esztendő
Kiskunfélegyháza 250 éve, 1774. február 4-én kapta meg Mária Teréziától azt a privilégiumlevelet, ami az évi négy kijelölt vásár megtartásának jogát adta a településnek, és egyben mezővárosi rangra emelkedését is jelentette. 2024 ünnepi év volt. Olyan esztendő, ami bár cseppet sem volt könnyebb, mint a korábbiak, mégis hétköznapjaiban magában hordozott egy sajátos érzést. Negyed évezred büszkeségét és ebből fakadóan a hitet a folytatáshoz. A jubileumi év a végéhez közeledik, december 22-én, a Szent István templomban ünnepi szentmisével zárul, amit Hajagos Gyula atya celebrál. Az eseményen beszédet mond Csányi József polgármester és felcsendül Miklya Zsolt – Szatmári Imre Városhimnusza, a Kiskunfélegyházi Zenebarátok Kórusának közreműködésével.

A 2024-es év programsorozata január 19-én vette kezdetét Görög Anita A szép Félegyháza című fotókiállításával, és ugyanezen napon mutatták be az évfordulós imázsfilmet is. Csányi József polgármester így fogalmazott akkor: „A város, amely ezer és ezer család szeretett otthona volt a 250 év alatt, barátságaink, kapcsolataink, csalódásaink, sikereink színtere. Szeretnénk, ha mások is megismernék ezt a csodálatos alföldi települést, és meglátnák azokat a szépségeket, amit mi nap mint nap láthatunk.”  

A város értékeit később egy képeskönyvben is megcsodálhatták az érdeklődők, amelyet február 2-án mutattak be. A 250 éve város Kiskunfélegyháza című kötet megalkotásában három személy vállalt főszerepet: Rosta Ferenc, alpolgármester, a könyv írója és szerkesztője; Görög Anita, fotográfus és szerkesztőtárs; valamint Nagy Ferenc, grafikus. Évfordulós megemlékezést is tartogatott a hónap, ahol szentmisével és nagyszabású gálaműsorral emlékeztek az elmúlt 250 évre.

Márciusban nemzeti ünnepünk és Boczonádi Szabó József szobrának avatása következett, majd májusban a Városalapítók Hete rendezvénysorozat is a jeles évforduló köré szerveződött.  A Miénk itt a tér szabadtéri kiállítás idén – a Móra-emlékév előtt tisztelegve – igazi különlegességgel rukkolt elő: városunk szülöttét, Móra Ferencet idézte meg Monostori Ferenc alkotása a monumentális, homokból készült mellszobor. Mazsorettfesztivál, Diákfesztivál és Kiskun Expo is helyet kapott a májusi ünnepen, de a Petőfi emlékfutás, valamint a Mórák Találkozója is még a tavaszi hónap része volt.

Rajzpályázatok, Bay Mang, kínai Petőfi fordító oszlopának avatása, a Félegyházi Napok valamint a Libafesztivál programjait is áthatotta a 250 év büszkesége, ami októberben egy nagyszabású táncjátékban csúcsosodott ki ismét. A 20 éves, vármegyei Prima közönségdíjas Félegyházi Táncszínház Papírra vetett életem-Móra történetek című táncjátékára több százan voltak kíváncsiak a bemutató két napján, a Móra Ferenc Művelődési Központban.  

Az idei advent is a 250 év jegyében szerveződött, a jubileumi év zárásának – ahogyan az évfordulós megemlékezés kezdetének – fontos eleme a szentmise.   – Akinek hite van, annak jövője van – fogalmazott az év kezdetén Csányi József polgármester. Kiskunfélegyháza komoly jövőre számíthat, mert komoly alapokon nyugszik. Ennek elválaszthatatlan része a keresztény kultúra. A Kiskunfélegyházán élő embereknek hite is és jövője is van. Az úton, amit bejártunk, példát teremtünk a jövő nemzedékének is. Olyan példát, amit remélhetőleg 250 év múlva is érdemesnek tartanak folytatni – mondta.

„(Hát) kérünk Téged, Teremtő Isten,
áldd meg e várost,
(és) néped itt lenn!”

Miklya Zsolt-Szatmári Imre: Városhimnusz

Z. A.

Fotó: Fantoly Márton

Kövessen minket a Facebookon is!