Mozogjunk többet a mindennapokban!
Mielőtt belevágunk az aktívabb életbe, érdemes átgondolni, hogy mi a célunk a mozgással, így hosszabb távon is motiváltak maradhatunk. Megszabadulnánk az ünnepek alatt összegyűlt plusz kilóktól, vagy szeretnék lefutni egy félmaratont? Bármilyen cél jó lehet, de érdemes a mozgásformát is ehhez igazítani. Aki mozgásszervi panaszokkal, krónikus betegséggel, vagy jelentős túlsúllyal küzd, mindenképp kérje ki kezelőorvosa, háziorvosa vagy szakember véleményét az intenzív mozgás megkezdése előtt.
Az Egészségfejlesztési Iroda közösségi média posztja a fokozatosságra is felhívja a figyelmet: ha eddig 3000 lépést tettünk meg egy nap, ne akarjunk azonnal heti öt edzést bevezetni, mert ez túl nagy sokk lenne a szervezetnek. Először vizsgáljuk meg mennyire vagyunk aktívak a mindennapokban, például a sétálás, házi munka tekintetében és hogy mennyit sportoltunk eddig. Ezután azonosítsuk, hogy mely területen van tennivalónk. Ha nem állunk jól a mindennapi aktivitással, akkor próbáljuk meg növelni a napi lépésszámot, használjuk a lépcsőt a lift helyett, vagy televíziózás helyett töltsük sétával a szabadidőt.
Nézzük át a naptárunkat is, hogy hová tudnánk beilleszteni mozgást, és mérjük fel a lehetőségeket, hogy milyen mozgásformák vannak, amiket szívesen kipróbálnánk. Érdemes többféle sportot kipróbálni, hogy megtaláljuk a nekünk valót. Ha nem találunk egy órának helyet a naptárban, akkor kezdjük otthon 10-15 perces mozgással.
A nehezebb napokon is próbáljunk meg legalább egy keveset mozogni, például egy bemelegítő gyakorlatsort elvégezni, hátha közben mégis kedvet kapunk a teljes edzéshez. Ha mégsem, tartsunk pihenőnapot.
G.E.
Fotó