Félegyházi alkotók munkáit bemutató tárlat nyílt a művelődési központban
A kiállítás február 17-ig tekinthető meg.
Kovács-Csonka Szilvia elmondta, hogy rendezvényük a magyar kultúra napjához kapcsolódik, amelyet 1989 óta ünneplünk január 22-én. Ez a nap Kölcsey Ferenc Himnuszának keletkezéséhez köthető, amelyet a költő 1823-ban, szatmárcsekei magányában írt. A Himnusz nemcsak Magyarország alaptörvényébe iktatott államhimnusz, hanem a nemzeti öntudat jelképe is, amely a magyar nép zivataros évszázadait idézi fel. Az évforduló kapcsán tartott megemlékezések kiváló lehetőséget teremtenek arra, hogy figyelmünket évezredes hagyományainkra, gyökereinkre és nemzeti tudatunk erősítésére fordítsuk. Ezért is vagyunk büszkék arra, hogy ezt a kiállítást elődeinktől örökölve, immár hetedik alkalommal hívhatjuk életre a művelődési központ falai között.
Az igazgató köszöntő szavai után Eszik Alajos grafikusművész beszédében a kultúra sokszínűségét és gazdagságát emelte ki. A magyar kultúra napja, ami azon felül, hogy a múlt értékeire irányítja a figyelmet, arra is inspirál bennünket, hogy a jelenben és a jövőben is aktívan éljük meg kulturális örökségünket.
– A kultúra fogalma átfogja mindennapi életünket: viselkedésünket, étkezési szokásainkat, öltözködésünket, zenénket, táncunkat és gasztronómiánkat, de ugyanígy az irodalom, a képzőművészet és a történelem által őrzött értékeket is – hangsúlyozta.
A kultúra olyan közösségi szövet, amelynek részei a magyar nyelvű irodalom, az ómagyar Mária-siralomtól kezdve a kortárs alkotásokig, valamint a zene és a képzőművészet műfajai. Ezek a területek egyszerre hordoznak egyedi magyar sajátosságokat és nemzetközi összefüggéseket. A félegyházi művészeti közösségek példája arra is rámutat, hogyan lehet a hagyományokat modern eszközökkel gazdagítani.
V. B.
Fotó: Fantoly Márton