Helyi hírek 2025. január 24. 18:00

Újra elismerték a művelődési központ minőségét

Képgaléria
Újra elismerték a művelődési központ minőségét
„Soha nem elégedhetünk meg a jóval, mindig törekednünk kell a legjobbra” – vallja Kovács-Csonka Szilvia, a Móra Ferenc Művelődési Központ vezetője. A mottó eredményességét mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy második alkalommal is elnyerték a Minősített Közművelődési Intézmény Címet. A díj kapcsán minőségorientált működésről és jövőbeli tervekről beszélgettünk.

– A Kulturális és Innovációs Minisztérium 2024-ben is meghirdette a Minősített Közművelődési Intézmény Cím pályázatot. A Móra Ferenc Művelődési Központ már második alkalommal pályázott sikeresen. Mit jelent ez a díj?
– A kiírt pályázat célja, hogy a közművelődési tevékenységet végző szervezeteket minőségorientált működésre ösztönözze és a minőségfejlesztés területén elért eredményeiket elismerje. Az öt évre elnyert cím nemcsak a pályázatok szempontjából jelent kiemelt szerepet, hanem ezzel bekerültünk egy országosan jegyzett minősített közművelődési intézmények körébe is.
2021-ben nyertük el először a címet, akkor a pályázathoz rengeteg dokumentációt kellett készítenünk, hogy a működési tevékenységünk folyamatosan visszaellenőrizhető legyen. Például a különböző rendezvények forgatókönyveit, az értekezletek feljegyzéseit, a működési szabályzatainkat, a folyamat szabályzatokat és az ötéves stratégiai tervünket is átfogó ellenőrzés alá vonták. Akkor három évre nyertük el a Minősített Közművelődési Intézmény Címet, így 2024 májusában újra pályáztunk, immár azzal a céllal, hogy túllépjük az első minősítés szintjét. Tavaly már könnyebb helyzetben voltunk, mert nagyon sok dokumentummal rendelkeztünk, mivel a 2021-ben elkezdett munkát folyamatosan végeztük. A tavalyi pályázatban már azt kellett bemutatnunk, hogy a 2021-es állapothoz képest hogyan, miben fejlődtünk. Az elektronikusan benyújtott pályázat után egy auditor személyesen is felkeresett minket, hogy leellenőrizze megfelel-e a valóságnak a beadott anyag.

– Milyen előnyökkel jár a minőségorientált működés?
– A minőségirányítás előnye, hogy megállít a rutinszerű munkában. Arra hívja fel a figyelmet, hogy álljunk meg, nézzük át az eddigi folyamatokat, vizsgáljuk felül azokat, és ha kell, javítsunk, fejlesszünk. Azt vallom, hogy soha nem elégedhetünk meg a jóval, mindig törekednünk kell a legjobbra. Az állandó fejlesztés állandó ellenőrzést is jelent. Nemcsak saját tapasztalatainkat, észrevételeinket, ötleteinket gyűjtjük, hanem kérdőívvel mérjük például a látogatók elégedettségét is. Azt, hogy mit gondolnak egy-egy rendezvényünkről, a kollégák felkészültségéről, vagy az épület tisztaságáról.
 


– Mit garantál a cím a látogatóknak?
– Minőséget minden területen. Legyen szó egy több napos Libafesztiválról, egy gyereknapi programról, vagy egy színházi előadásról, mindig értéket képviselő rendezvényt adunk. Olyan programokat kínálunk, amik egyrészt az érdeklődés középpontjában állnak, másrészt valamilyen pluszt adnak a közönségnek. Törekszünk arra is, hogy lehetőséget teremtsünk a félegyháziaknak a nagyvárosi programokra, például fővárosban játszott színházi produkciókra. A minőségi szabadidő eltöltésére nemcsak a különböző programok, hanem a művelődő közösségek és szabadidő csoportok is jó lehetőséget adnak. Működik nálunk például fotókör, sakk klub, társasjáték klub, népdalkör, nyelvi klub, grafikai kör, meditációs klub, horgoló klub, női önismereti kör, baba-mama klub és nyugdíjas torna is.

– Milyen tervekkel vágtok bele az elkövetkező időszakba?
A pezsgő életet továbbra is szeretnénk fenntartani, és azt, hogy az esélyegyenlőség jegyében bárki bejöhessen hozzánk. Éppen ezért idén is több ingyenes programot tervezünk. Beadtuk a Látópont pályázatot, amit ha elnyerünk, mintaintézménnyé válhatunk más közművelődési intézmények számára. Ez azt is jelenti, hogy megoszthatjuk a jó gyakorlatainkat más intézményekkel, bemutathatjuk nekik a működésünket, előadókat, programokat javasolhatunk. Kiemelten fontosnak tartjuk a fiatalok megszólítását és identitástudatuk erősítését. A mai digitális világban ugyan ez elég nehéz, de két olyan offline programunk is van, amik egyre népszerűbbek a fiatalok körében. A középiskolás kvíz és a szabadulószoba is mobiltelefonmentes program, ami az összjátékra, a csapatmunkára fókuszál. Terveink között szerepel egy amatőr színjátszó találkozó megszervezése is, ahol bemutatkozhatnak a környékbeli csoportok. A folyamatos megújuláshoz tele vagyunk ötletekkel. Ezeket a következő öt évre készülő stratégiai tervünkben összegezzük majd, aminek összeállítása szintén az előttünk álló időszak feladata lesz.

G.E.
Fotó: Móra Ferenc Művelődési Központ

 

Kövessen minket a Facebookon is!