Kultúra 2015. január 25. 18:25

Veszprém formái és színei a könyvtárban

Képgaléria
Veszprém formái és színei a könyvtárban
A veszprémi Ircsik József (1932-1968) festőművésznek nyílt kiállítása január23-án a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. A tárlatmegnyitón a Veszprémi Városi Televízió filmjét mutatták be, amelyben barátok, művészettörténészek visszaemlékezése, értékelése mutatta be az Egry-díjas képzőművész életét, munkásságát. A tárlat január 27-éig látogatható.

Ircsik József épületmotívumokból komponált képein a látványelemek vonalai geometrikus rendszerbe szerveződnek, köztük tiszta színsíkok feszülnek. Formái összefogottak, egyértelműen megidézik a téma térbeli viszonyait. Színei, hasonlóan a formákhoz, egyszerűsítettek és erőteljesek, festésmódja egyenletes, rendet sugalló. Fontos témája Veszprém, amely nem csupán szülővárosa, hanem igazi élettere is volt. A város környéki táj, de még inkább a város házainak formája, a városépítészet szerkezete, az utcák konstrukciója foglalkoztatta. Fő művei sajátos, kubisztikus veduták, melyeket puritán megformálás, redukált szín- és formavilág jellemez.

s-r

Kövessen minket a Facebookon is!