Nyárlőrincen az első világháború hátországáról
A közel egy órás interaktív előadás során Hajagos Csaba beszámolt az első világháború négy éve alatt Kecskemét és pusztáit ért megpróbáltatásokról, az ide érkező sebesültek, rokkantak ellátásának körülményeiről. Szólt a Kecskeméten kiépített ideiglenes tartalékkórház rendszer működéséről, illetve az igénybe vett az iskolák és a közegészségügy helyzetéről. Az előadó kiemelte a magyar, szerb, lengyel, román, német, cseh sebesültek Kecskeméten eltöltött első, 1914. évi Karácsonyának megható eseményeit, a kecskeméti orvosok (pl. Dr. Horváth Mihály), patikusok, ápolószemélyzet humanitását, illetve Sándor István Kecskemét város polgármesterének őket és a rokkantakat gyámolító magatartását.
Az ifjú kutató szemléletes példáival megerősítette a „Hírös város” első nagy háború alatt tanúsított szociális érzékenységét, az 1914 és 1918 között itt is megmutatkozó nemzeti összefogást, amelynek az átörökítését kiemelt célként jelölte meg. Az 1913-ig Kecskemét közigazgatási területéhez tartozó Koháryszentlőrinc – majd a Tanácsok megalakulás után mai nevén Nyárlőrinc − területéről is sokan kerültek ki a háború frontjaira Galíciától egészen az Isonzóig.
Közülük többen hazatérte, magukon viselve a brutális terror nyomait. Az előadás minden résztvevője tisztelettel adózhatott ezen az esten is a hős alföldi bakák előtt.