Jászkun őseinkre emlékeztünk a múzeumban
Több, mint ezer év óta él az ország középső területén a jászkun nép, számban megsokasodva, sok vihart átélve. Az évszázadok alatt kialakított egy olyan csodálatos, öntudatos életet, amely – habár csak töredékeiben – még ma is él közöttünk, és méltán érdemel figyelmet.
A 14. század elején I. Károly által kiállított okmányok szerint a jászok egy része már régóta a király és elődei szolgálatában katonáskodott. Így a szerzett érdemek elismeréséül közülük sem szolga, sem jobbágy, sem a többi fölött hatalmaskodó úr nem lehetett senki. A legteljesebb mértékben érvényesült tehát a „szabadság, egyenlőség és testvériség” elve.
Az idő bebizonyította, hogy a konoknak kikiáltott kunok, és a takarékos, ám nem kevésbé csökönyös jászok lesznek a magyarok legmegbízhatóbb szövetségesei – ezekkel a gondolatokkal köszöntötte Csányi József polgármester az emléknap résztvevőit, szereplőit és előadóit.
A köszöntő és az ünnepi műsor után jeles néprajzkutatók tartottak előadásokat a jászok és kunok történetéről, hagyományőrzéséről, majd megnyitották a „Kiskunsági életképek a századelőn” című fotókiállítást.
H. S.