Helyi hírek 2015. május 29. 13:30 Forrás: Petőfi Népe

A zene energiája gyógyítja a testet

A zene energiája gyógyítja a testet
Ünnepi testületi üléssel nyitották meg a Bársony Mihály centenáriumi évet. A település nagy szülöttje száz évvel ezelőtt született.

Az egyszerű parasztember csodálatosan kezelte nem csak a tekerőt, a citerát, de a klarinétot is. Számos népdal emlékeztet ma is a kiváló muzsikusra. Az ünnepi testületi ülésen jelen volt Bársony Rózsa, Mihály bácsi lánya is. Vancsura István polgármester elmondta, hogy Mihály bácsi kamatoztatni tudta tehetségét, és ez a tehetség elkísérte élete végéig. Számtalan tekerőt és citerát készített. Fontos egy településnek, hogy legyen olyan polgára, akire büszke lehet - hangsúlyozta a településvezető. Méltó módon akar megemlékezni Tiszaalpár Bársony Mihályról, a népművészet mesteréről, a nagyközség díszpolgáráról. A tekerőlant készítő mestert nem csak Magyarországon, de más országokban is elismerés övez mind a mai napig.Az ülésen Szerényi Béla ezüstkoszorús hangszerkészítő mester, népi iparművész, népzenekutató beszélt Bársony Mihály szakmai életútjáról.

- Született, természetes intelligenciával rendelkezett, tudós emberekkel levelezett. A mai magyar táncházmozgalom nélküle nem jöhetett volna létre, ezt neki köszönhetjük. Közel húsz éve annak, hogy elkezdtünk hagyomány megtartó programot megvalósítani Tiszaalpáron. Ez az első időkben teljesen ösztönös volt, később azonban tudatossá vált. Komoly támogatást kaptunk az önkormányzattól, óvodától, iskolától, de pályázatok is segítettek. Így valósult meg a Bársony Mihály Tekerőlantos Találkozó, amit minden évben Mihály napjához közel eső hétvégén szoktunk megtartani a településen.

Tiszaalpáron mindenki büszke lehet arra a hagyományra, ami az egész világon csak itt van. Bársony Mihály ikon volt, zseni, ezért kell minden évben megemlékezni róla - mondta Szerényi Béla. Az ünnepi testületi ülés után az általános iskola tornatermében nyitották meg a centenáriumi évet. Győri Istvánné iskolaigazgató beszédében hangsúlyozta, hogy a népzene azért született, hogy kimondjuk azt, amit a beszéd nem tud közölni. A hagyományt nem egyes emberek, hanem a közösségek hozzák létre. A zene energiája pedig gyógyítja a testet. Bársony Rózsa édesapjával való kapcsolatáról beszélt.

Elmondta, hogy ő tanította meg citerázni, majd később tekerőzni. Köszönetét fejezte ki azért, hogy a település méltó módon emlékezik meg Mihály bácsiról, akiről szobrot is készítenek. Ősszel a tekerőlantos találkozó alkalmával fogják leleplezni. Átadták a rajzverseny díjait A Bársony Mihály év alkalmával rajzversenyt is hirdettek. A helyezetteknek és különdíjasoknak járó jutalmat Szerényi Béla adta át.

Az ünnepi műsorban az általános iskola diákjai verseket mondtak, Bársony Rózsa vezetésével a kis citerások is bemutatkoztak. A Jövőnkért Alapfokú Művészetoktatási Intézmény diákjai tánccal szórakoztatták a jelenlévőket. Szerényi Béla, Savanyi István és Dora Áron pedig népdalokat adtak elő. A rendezvény alkalmából kiállítás is nyílt, amely Bársony Mihály életútját kísérte végig.


Fotó: Szentirmay Tamás



 

Kövessen minket a Facebookon is!