Kék hírek 2015. július 3. 08:25 Forrás: Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Rendhagyó tűzeseti helyszínelő gyakorlat Szentkirályon

Képgaléria
Rendhagyó tűzeseti helyszínelő gyakorlat Szentkirályon
Rendhagyó tűzeseti helyszínelő továbbképzést szervezett a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság melyen részt vettek a társszolgálatok képviselői is.

A Szentkirályon megtartott terepgyakorlat célja a szakmai ismeretek célirányos bővítése, valamint a társszervekkel - valós, életszerű, de rendhagyó tűzesetek helyszínén - történő közös helyszíni szemle lefolytatásának gyakorlása volt. A helyszíni bizottság vezetőjének (vezető tűzeseti helyszínelő) irányítási tapasztalatokkal kell rendelkeznie, hiszen a nagyobb, szakmailag összetettebb tűzeseti helyszíneléskor több tűzvizsgáló is dolgozhat egyidejűleg az adott kárhelyszínen.

Továbbá a tűzvizsgáló a rendőrségtől segítséget kérhet a tűzeset helyszínének biztosításában, a nyomok megőrzésében és rögzítésében, valamint a tűzeset helyszínén az érintettek azonosításában, felkutatásában és helyszínen tartásában. A közös helyszíni szemle során fontos a feladatok egyeztetése a hatékony együttműködés érdekében. A gyakorlatot végrehajtó állománynak egy életszerű, de nem mindennapos tűzeseti helyszínen kellett egy tűzvizsgálói bizottságot felállítani, a szemlét lefolytatni, a nyomokat rögzíteni, fotókat elkészíteni, a helyszíni mintavételezést végrehajtani és a tanukat meghallgatni.

A berendezett helyiségben korábban valódi tűz volt, égésnyomokkal és feltételezett elhunyttal. Az elhalálozott, életellenes cselekmény áldozata lett és az elkövető azzal próbálta a nyomokat eltüntetni, hogy felgyújtotta a szobát. Az esettel kapcsolatosan feltételesen tűzvizsgálati hatósági eljárás indult, és a tűzeseti helyszíneléssel párhuzamosan a bűnügyi technikusok is helyszíneltek. Az épület környezetében és a tűzzel érintett területen megtörtént a nyomok szakszerű rögzítése és a helyszínről elemzésre küldendő anyagok mintavételezése.

A mintavételezés folyamatában aktívan részt vett Szabó Attila tű. alezredes, a katasztrófavédelmi kutatóintézet vezetője és Karádiné Bús Mária tű. hadnagy, igazságügyi szakértő is, majd a mintákat elszállították elemzésre a kutatóintézetbe. A gyakorlat második felében Skultéti Árpád r. őrnagy, osztályvezető tájékoztatást adott a lehetséges nyomok és nyomhordozók rögzítéséről (ujjlenyomat rögzítés és DNS mintavétel), továbbá egyes nyomkutatási eljárásokról. Ezt követően Szabó Attila tű. alezredes, intézetvezető beszélt a mintavételezési eljárások tapasztalatairól, a beérkező minták feldolgozhatóságáról, csomagolásáról és hitelesítéséről.

A továbbképzés értékeléssel és Gyapjas János tű. alezredes, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettesének feladatszabásával zárult.



 

Kövessen minket a Facebookon is!