Híres félegyháziak a világban – Nemes Koczka István
Vályi András 1796-ban kiadott, „Magyarországnak leírása” című könyvében fontosnak tartja Félegyházánál megemlíteni:
„Itten született Nemes Kotzka István, a’ ki a’ szép mesterségekhez vonszó különös indúlattya által ösztönöztetvén, Bétsben tanúlta a’ rajzolásnak mesterségét, ’s némelly e’ munkához kaptsolandó Királyi Városoknak, Váraknak, és Kastélyoknak rajzolattyait készíti; személyesen útazván, ezek végett Hazánknak nevezetesebb részeiben, ’s hogy kedves Hazája eránt való hív búzgóságat nyilvánít’nassa e’ mező Városnak képével kíván önként kedveskedni. Valóban méltán megérdemelné szelíd jó erkölcse, ’s szorgalmatos igyekezete, hogy e’ Városbéliek érzékenyebb szívvel, ’s nagyobb hajlandósággal viseltetnének eránta.”
A Koczka Család Nemességét igazoló okirat 1645-ből az egri káptalani levéltárban található. Régi nemességében 1741. okt. 28-án Koczka Miklós megerősíttetik. (LR. XXXIX/198.) – Vö. NI. VI/288.; Siebm. 318.
A Koczka-családbeliek az 1754/55. évi országos nemesi összeiráskor Abaujmegyében Miklós; Biharmegyében Imre igazolják nemességüket. A czímerpecsét Nógrádmegye levéltárában található. Nemes Koczka (Kotzka) Istvánról kevés információ áll rendelkezésre a kiskunfélegyházi levéltárban, mint a város jeles szülöttéről.
Az 1743-as betelepülők között volt egy ilyen nevű illető, valószínűleg az édesapja, akit 1775-ben már "néhai"-ként említik és az utódait illető föld árendálásával kapcsolatosak az iratok. 1783. június 6-án iratkozott be a bécsi Képzőművészeti Akadémiára (Akademie der Bildenden Künste in Wien), ahol 1786 decemberéig folytatott tanulmányokat. 1792-ben (ifj.)
Koczka István az apai örökségből 1/4 földet zálogba adott, még ebben az évben Bécsből levelet írt (ez nem maradt meg, csak az erre vonatkozó tanácsülési jegyzőkönyvi bejegyzés) és kérte, hogy a zálogba adott földjére 100 Ft-ot küldjenek ki neki Bécsbe "mostani szükségére". 1793-ban "Koczka Istvány ifjú nemes", ki Bécsben tartózkodott "tanulását végezvén" pert kezdett "édes atyjárul maradt és testvérbátyja által deáksága alatt ell adott föld" miatt. 1796-ban megnyerte a pert, a jegyzőkönyvi bejegyzésben olvasható:
"Deáki tanulmány és rajzoló mesterség tanulása végett külső helyeken úgy mint Nemes Szabad Imperialis Béts Városában több esztendőkig" volt távol.
Busa Margit „Magyar sajtóbibliográfia 1705 – 1849” című művében felsorolja a Kotzka (Koczka) István "Félegyházi Fi" által illusztrált műveket:
Hadi Történetek - 1789
Hadi és Más Nevezetes Történetek - 1790–1791
Fotó: illusztráció