Arcok a piacról – a dinnyeárus
– Félegyházán élek, Petőfiszálláson gazdálkodok. 1,5 hektáron dinnyét és 2,5 hektáron burgonyát termelek – tudom meg tőle.
– Mikor van a munka dömpingje?
– Folyamatos az elfoglaltság: a krumplit elvetjük, a dinnyepalántát megneveljük, kiültetjük, permetezzük, locsoljuk… Július 10-étől augusztus 20-ig tart általában a dinnye szezonja, ilyenkor kedden, pénteken és vasárnap hozom az árut a piacra, utána meg jövök a krumplival.
– Milyen idén a termés?
– Ötös skálán négyesre tenném. A dinnye a meleg, 15-20 fokos éjszakákat, és a 30 fok körüli nappalokat szereti. Most eleinte sok volt az eső és nagyon lehűltek az éjszakák. Ilyenkor megfázhat a bokor, ami a mennyiségre és az ízre sincs jó hatással.
– Jót tesz a tartós kánikula a keresletnek?
– Az átlagosnál kicsit kelendőbb volt idén a dinnye, a forróságban szívesen fogyasztja az is, aki máskor rá se néz. Szerencsére a 21 év alatt kialakult a vevőköröm, sok a visszatérő vásárló, így amit megtermelünk, azt mind el is adom itt a piacon.
– Milyen dinnyét keresnek manapság a háziasszonyok?
– Én kétfajtát termelek, a korai Krizbit és a középérésű Top Gunt. Bár ezeknél a fajtáknál már a kicsi példányok is édesek, még mindig sokan ragaszkodnak a nagyméretű dinnyékhez. A kínálatban 5 és 15 kg között széles a választék, úgy hogy mindenki megtalálja a kedvére valót.
Kiss Ferenctől az érett dinnye ismérveit is sikerült megtudnom: kopogtatásra mély, kongó hangot ad, a héj színe kifényesedik, a csumáján pedig barna foltok jelennek meg, ahogy mondani szokták „babos” lesz. Arra azonban, hogy mennyire édes a gyümölcs, egyetlen száz százalékig megbízható módszer létezik: az érzékszervi vizsgálat, vagyis a kóstolás.
T. T.