Szakértőnktől – Házastársi vagyonközösség a gyakorlatban III. rész
A házastársak a vagyonukat önállóan használják és kezelik, és egymás tartozásáért a házassági vagyonjog szabályai alapján nem felelnek. A vagyonelkülönítés családvédelmi korlátozása ugyanakkor, hogy a közös életvitellel szorosan összefüggő költségeket, így a közös háztartás költségeit, a közös gyermek megélhetéséhez, továbbá felneveléséhez szükséges kiadásokat a házastársaknak közösen kell viselniük.
Ami a házassági vagyonjogi szerződések létrejöttét illeti, kötelező szabály, hogy azokat csak személyesen lehet megkötni, az érvényességükhöz pedig szükséges azok közjegyzői vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalása. A vagyonjogi szerződés továbbá harmadik személyekkel (pl. hitelezőkkel) szemben csak akkor lesz hatályos, ha a szerződést a Magyar Közjegyzői Kamara által vezetett országos nyilvántartásba bevezették, vagy konkrét esetben a házasfelek bizonyítják, hogy a velük szerződött harmadik személy a házassági szerződésről, valamint annak tartalmáról tudott.
Összegezve elmondható, hogy az új Ptk. a korábbiakhoz képest jóval több és hasznosabb fogódzókat ad azok számára, akik el kívánnak térni a törvényes vagyonjogi rendszertől. Ezzel együtt a törvény azt is megengedi, hogy a felvázolt szerződéses rendszerek elemeit a felek szabadon variálják, bizonyos vagyontárgyakra a közszerzeményi, egyéb tárgyakra pedig a vagyonelkülönítés szabályait alkalmazva.
Dr. Csonka Péter közjegyzőhelyettes