Javultak a hátrányos helyzetűek foglalkoztathatósági esélyei Bács-Kiskunban
Mint elhangzott, az elmúlt négy évben működő Társadalmi Megújulás Operatív Program 1.1.2 keretein belül megvalósult „A hátrányos helyzetűek foglalkoztathatóságának javítása" elnevezésű projekt záróakkordja következik a napokban. A program még 2011. május 1-én indult, és 2015. október 31-ig tart, az eredmények pedig nagyon pozitívak.
- Azt kell, hogy mondjam, hogy az országos 111 milliárdos keretet meghaladó forrásból Bács-Kiskun megyében 7,6 milliárd forinttal gazdálkodtunk a program végén. Ez egy háromszori emelést követő végső forráslehetőség, és ugyanez mondható el a tervezett álláskeresők bevonásával kapcsolatban is. Hiszen a 7.606 fős indulási program bevonási létszámhoz képest mára már 10 ezer főt meghaladó tervvel rendelkezünk, és 10.652 fő az, amelyet augusztus 31-i időintervallummal sikeresen bevontunk a programba - mondta Kollár Péter.
A program egy összetett program, mind a célcsoportok, mind pedig a feladatok és lehetőségek tekintetében. Hat célcsoportból állt a program a kezdetekkor, és ez kitartott egészen a program végéig. A hat célcsoport a következő volt: az alacsony iskolai végzettségűek, a fiatalok, az 50 év felettiek, a gyesről-gyedről visszatérők, a foglalkoztatás-helyettesítő támogatásban részesülők, és a tartós álláskeresők.
Mi az, amit Bács-Kiskun megyében nyújtani tudott a szolgáltatás? Ez nem más, mint a programba bevonást követően egy mentális segítségnyújtás, amely felkészítés az önálló álláskeresésre, felkészítés a pályaorientációra. Ezeknek az eredményeképpen 100 százalékos finanszírozású képzési lehetőséget tudtak választani, sőt a képzés mellett keresetpótló juttatásban is tudtak részesülni az álláskeresők. Továbbá kapcsolódhatott még utazási költségtérítés is, amelyet szintén 100 százalékos finanszírozásban tudtak igénybe venni.
Természetesen a cél az elsődleges munkaerőpiacon történő elhelyezkedés volt, amelyet sokkal kedvezőbb pozícióból tudtak a képzést követően végrehajtani az érintettek. Ezt a pozíciót tovább tudta erősíteni a program azzal, hogy még egy támogatott munkában elhelyezéssel is segítette azokat a munkáltatókat, akik ezt a hat célcsoportot megcélozták.
A támogatásaink annyira jól sikerültek, hogy több, mint 7.300 esetben tudtunk megállapítani bérjellegű támogatást ebből a 10.652 főből. Mindemellett a képzések támogatásával nemcsak szolgáltatást és lehetőséget szerettünk volna biztosítani, mivel az unió által nagyon szigorú feltétele volt ennek a programsorozatnak. Az induló 7.606 főből 4.111 fő képzésbe vonása volt megcélozva. Ez időközben 5.418 főre változott, és az augusztus 31-i állapotnak megfelelően 5.478 fő képzését tudtuk eredményesen megvalósítani.
Minden indikátor szám és tervezési szám jelen pillanatban már 100 százalék fölött áll: az eredeti számokhoz képest pedig 130 és 160 százalékosak a teljesítési mutatóink. Amit azért szeretnék kiemelni, mert programtól függetlenül az egész feladat célja a Bács-Kiskun megyei foglalkoztatás erősítése, és lehetőleg a növelése is. Azt gondolom, akkor valósul meg ez a leghatékonyabban, ha nem 7.606, hanem 10.652 főről tudunk számot adni. Nem csak amiatt, mert ez kötelezettség, vagy lehetőség, hanem amiatt, mert ez elkötelezettségünk a foglalkoztatás irányába.
A támogatási elemek befejezését követő 180. napon megvizsgáltuk, hogy akkor a munkaerő piacon, vagy máshol található-e az érintett személy. Itt is nyilván egy nagyon jelentős elvárást fogalmaz meg a program. Ez a mutató 2.225 fővel indult, 2971 főnél járunk most, és bár még nagyon soká fog letelni az utolsó 180. nap - hiszen akik még most támogatásban, támogatott elhelyezésben részesülnek a mai napon is, azoknak értelemszerűen majd 180 nap múlva fog eljönni ez az időpillanat, és lesz teljes a kör -, de és ezért is nagyon nagy dolog, hogy már most, az augusztus 31-i állapotnak megfelelően 3.570 fő az, aki a 180. napon is munkaviszonyban, foglalkoztatási jogviszonyban állt.
A célcsoportok bevonásánál igyekeztünk a megye sajátosságait figyelembe venni - hangsúlyozta a zárórendezvényen Szegfű Rita. Mind az alacsony iskolai végzettségűek számában, mind a tartós álláskeresők, pályakezdők esetében is igen nagyszámú bevonás történt. De ugyanúgy odafigyeltünk az 50 éven felüliekre is, és a foglalkoztatás-helyettesítő támogatásban részesülőkre is. A projektben összesen 46 fő tevékenykedett, de nyilván az ő segítségükre voltak a foglalkoztatási osztályon dolgozó állományi kollégák is, valamint a főosztályon dolgozó kollégák szintúgy segítettek a projekt sikeres megvalósításában.
Fotó: keol.hu