Helyi hírek 2015. október 25. 07:30

Amire büszkék vagyunk

Amire büszkék vagyunk
Több száz irodalmi előadást tartott, évtizedeken át irodalmi önképző köröket, színjátszó köröket vezetett. Számos kulturális egyesületben tevékenykedett. Rendkívüli szaktudása, szuggesztív egyénisége, közvetlen előadásmódja szinte megbabonázta az ifjúságot.

Illésy István középiskolai magyartanár 1919. október 13-án született négygyermekes pedagógus családban Mezőtúron. Szülővárosában, a mezőtúri Református Főgimnáziumban érettségizett, ahol országos hírű tanári kar végzett oktató-nevelő munkát. Az érettségi után a szegedi Polgári Iskolai Tanárképző Főiskolán folytatta tanulmányait magyar-történelem szakon. Tanítóképzői tanári képesítését kétéves egyetemi képzés keretében szerezte meg Szegeden, ahol tanára volt Sík Sándor Kossuth-díjas költő, egyetemi tanár.

A tanítóképzői diploma megszerzése után két évig gyakornok volt a Polgári Iskolai Főiskolán. Huszonhat éves volt, amikor 1945 szeptemberében a Kiskunfélegyházi Állami Tanítóképzőbe nevezték ki tanárnak. 1980-ig, nyugdíjazásáig sok száz tanítóképzői, majd gimnáziumi tanulóval szerettette meg a magyar költészetet, a magyar líra gyöngyszemeit.

Az 1960-as évek második felében vendégtanári meghívást kapott egy főiskolai szemeszterre a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolára. Szuggesztív előadásaival elkápráztatta a főiskolai hallgatókat is. Neve Kiskunfélegyházán a verssel, a költészettel forrt össze. Több száz irodalmi előadással adott szellemi, esztétikai élményt hallgatóinak Kiskunfélegyházán kívül a szomszédos városokban, községekben is. A magyar líra legszebb költeményei hangzottak el Illésy István előadásaiban a város kórházában, a laktanyában, a Szakmaközi Művelődési Házban, a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.

Illésy István tanár úr évtizedeken át irodalmi önképzőköröket, színjátszóköröket is vezetett. Számos kulturális egyesületben is tevékenykedett. Tagja a kecskeméti Katona József Társaságnak, tiszteletbeli tagja a Magyar Irodalomtörténeti Társaság megyei szekciójának, dísztagként tagja a Magyar Történelmi Családok Egyesületének. Illésy István a magyar líra legnagyobbjaival tartott személyes kapcsolatot. Nagy László és Pilinszky János Kossuth-díjas költőket ő látta vendégül Petőfi és Móra városában.

Kiskunfélegyházán végzett irodalmi tevékenységéért a város Önkormányzata ,,Díszpolgári’’ címet adományozott Illésy Istvánnak 1993-ban. 1996-ban országos kitüntetés birtokosa lett. A Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét vehette át munkája elismeréseként.

2010. július 30-án hunyt el rövid betegség után.
 

Kövessen minket a Facebookon is!