Amire büszkék vagyunk
Illésy István középiskolai magyartanár 1919. október 13-án született négygyermekes pedagógus családban Mezőtúron. Szülővárosában, a mezőtúri Református Főgimnáziumban érettségizett, ahol országos hírű tanári kar végzett oktató-nevelő munkát. Az érettségi után a szegedi Polgári Iskolai Tanárképző Főiskolán folytatta tanulmányait magyar-történelem szakon. Tanítóképzői tanári képesítését kétéves egyetemi képzés keretében szerezte meg Szegeden, ahol tanára volt Sík Sándor Kossuth-díjas költő, egyetemi tanár.
A tanítóképzői diploma megszerzése után két évig gyakornok volt a Polgári Iskolai Főiskolán. Huszonhat éves volt, amikor 1945 szeptemberében a Kiskunfélegyházi Állami Tanítóképzőbe nevezték ki tanárnak. 1980-ig, nyugdíjazásáig sok száz tanítóképzői, majd gimnáziumi tanulóval szerettette meg a magyar költészetet, a magyar líra gyöngyszemeit.
Az 1960-as évek második felében vendégtanári meghívást kapott egy főiskolai szemeszterre a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolára. Szuggesztív előadásaival elkápráztatta a főiskolai hallgatókat is. Neve Kiskunfélegyházán a verssel, a költészettel forrt össze. Több száz irodalmi előadással adott szellemi, esztétikai élményt hallgatóinak Kiskunfélegyházán kívül a szomszédos városokban, községekben is. A magyar líra legszebb költeményei hangzottak el Illésy István előadásaiban a város kórházában, a laktanyában, a Szakmaközi Művelődési Házban, a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban.
Illésy István tanár úr évtizedeken át irodalmi önképzőköröket, színjátszóköröket is vezetett. Számos kulturális egyesületben is tevékenykedett. Tagja a kecskeméti Katona József Társaságnak, tiszteletbeli tagja a Magyar Irodalomtörténeti Társaság megyei szekciójának, dísztagként tagja a Magyar Történelmi Családok Egyesületének. Illésy István a magyar líra legnagyobbjaival tartott személyes kapcsolatot. Nagy László és Pilinszky János Kossuth-díjas költőket ő látta vendégül Petőfi és Móra városában.
Kiskunfélegyházán végzett irodalmi tevékenységéért a város Önkormányzata ,,Díszpolgári’’ címet adományozott Illésy Istvánnak 1993-ban. 1996-ban országos kitüntetés birtokosa lett. A Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét vehette át munkája elismeréseként.
2010. július 30-án hunyt el rövid betegség után.