Helyi hírek 2015. október 30. 12:30

Kreatív értékgyűjtés a diákok szemével

Képgaléria
Kreatív értékgyűjtés a diákok szemével
Szeptember elején két remek napot töltöttünk el mi, - a GYIÖK csapat - a Kreatív Mozaik Alapítvánnyal, abból a célból, hogy a Városi Diáknapot közösen megszervezzük. Célunk az volt, hogy miközben a diákok remekül szórakoznak, megismerjék városunk értékeit.

Első napon Mészáros Mártával, a Kiskun Múzeum igazgatójával városnéző túrára indultunk és rengeteg érdekes történetet hallottunk a nevezetes műemlékekről, épületekről. Hihetetlen, hogy miközben nap mint nap iskolába menet átsétálunk a városon, nem is figyelünk fel azokra csodás épületekre és műemlékekre, amelyek oly különlegessé teszik a mi városunkat. Sétánk közben minden megállóhelyen játékos feladatokat találtunk ki a diáknapi vetélkedőkre. Ez a csapat most dolgozott először együtt, így azt hittem kissé nehezen fogunk megnyílni, de már az első öt percben megtaláltuk a közös hangot. A lángosozás csak fokozta a jó hangulatot: repkedtek a poénok, a jobbnál jobb ötletek. Elérkezett a Diáknap!

A sorversenyeket, tudáspróbákat a helyi értékekkel kapcsolatos drámai feladatok színesítették, amelyek igazán fokozták a hangulatot. A legnépszerűbb feladatnak a " XIX. sz. piaci hangulat: Add el portékádat!" illetve a "Adj szerenádot" bizonyult. A kisebbeknek a város nevének történetét kellett kitalálni, majd előadni a rögtönzött emelvényen, ami egy boroshordó volt.

A rendezvényen mindenkinek fülig ért a szája és a diákok még néhány nap múltán is erről beszélgettek. Mi szervezők is azt láttuk, jó volt diáknak lenni ezen a délutánon Kiskunfélegyházán.

(Tulkán Gitta, Dózsa György Általános Iskola)

 

A diáknap megszervezésén túl, értékgyűjtő túrán vettünk részt, ahol régi, feledésbe merült mesterségek után kutattunk szülővárosunkban. Betekintést nyertünk a szűcsség és a galambászat rejtelmeibe. Körutunk során megtudhattuk, hogy szűcsnek lenni nem olyan egyszerű feladat. Ahogyan Félegyháza egyetlen szűcse, Besze Péter fogalmazott: ”ez egy piszkos munka, a vegyszereken át a friss állatbőr szagáig mindent el kell viselni”. A nehéz fizikai munkát mára már felváltották a munkagépek, ennek ellenére van néhány munkafolyamat, mely nagy fizika erőt igényel.

Második helyszínünk a Galambász Egyesülethez vezetett. Miközben több száz szebbnél szebb galamb repkedett felettünk, Berente József mesélt a galambászat szépségeiről. Megtudtuk, hogy a Helyi Értéktárba felvételt nyert a Kiskunfélegyházi Keringő és a Simafejű Keringő is. Az első jellegzetessége, hogy a tarkóján a toll ellentétes irányba nő, úgynevezett fésűt alkotva. Túl azon, hogy mindkét házigazda nagy szeretettel fogadta csapatunkat, jó érzés, hogy újabb gyöngyszemek után kutathattunk szülővárosunkban.

(Fazekas Fanni, Móra Ferenc Gimnázium)




 

Kövessen minket a Facebookon is!