Szakértőnktől - Fizetési meghagyás: avagy hogyan hajtsuk be követeléseinket gyorsan és olcsón?
Ezen eljárásban egy egyszerű nyomtatvány kitöltésével, vagy elektronikus úton lehet kezdeményezni, hogy a közjegyző kötelezze az ellenérdekű felet a fizetési meghagyásban meghatározott összeg kifizetésére. A közjegyző a kérelem beérkezésétől számított legfeljebb 15 napon belül bocsátja ki a fizetési meghagyást, ha a jogosult azt papíralapon nyújtotta be, ha viszont az elektronikus utat választja, sokkal jobban jár: ilyenkor a határidő mindössze 3 munkanap.
A közjegyzőnek az eljárásban nem feladata, hogy vizsgálja, jogos-e a követelés, ha formailag és tartalmilag is megfelelő a kérelem, akkor a közjegyző kibocsátja és kézbesítteti a fizetési meghagyást az adós címére. Ehhez azonban fontos tudni a kötelezett belföldi lakcímét, elérhetőségét: enélkül nem indulhat meg az eljárás. Amennyiben a kötelezett nem mond ellent a fizetési meghagyásban foglaltaknak, akkor az jogerőssé válik és megindulhat ellene a végrehajtás.
Elmondható, hogy ma már az ügyek 95 százaléka a közjegyző előtt jogerősen befejeződik, csak a maradék 5 százaléka kerül bíróság elé. A magyar közjegyzőség évente kb. 550 ezer fizetési meghagyást bocsát ki és ezzel jelentős ügytehertől szabadítja meg a bíróságokat. A felek számára az ügyintézés a korábbi akár 1-2 évről néhány hétre rövidült, emellett az ilyen ügyek költségvonzata is eltörpül a perhez képest: utóbbi a pertárgy értékének 20-30 százaléka is lehet, míg a fizetési meghagyás költsége mindössze 3 százalék.
Dr. Csonka Péter
közjegyzőhelyettes