Fejleszteni – mindenkit önmagához képest
– Az intézményben projekt módszerrel folyik az oktatás. Alsó tagozatban „Lépésről lépésre” programmal tanítanak kollégáink, felső tagozatban pedig kompetencia területek szerint folyik a fejlesztés. A tananyagot témakörökbe rendezve sajátítják el a gyerekek. Évente két projektet dolgoznak fel az osztályok. Legutóbb például a harmadik-negyedikben a „Róka” volt a központi téma, ebből kiindulva szó esett az erdei és vadon élő állatoktól, napirendre került a Vuk mese feldolgozása, és kézműves tevékenységekkel is elmélyítették a tanultak beépülését. A projektzáró foglalkozásokra meghívjuk a szülőket, és a városban érintett intézmények képviselőit is, hogy figyelemmel tudják kísérni gyermekek fejlődését – magyarázza az igazgatónő.
Tőle tudom, hogy a tanulásban akadályozottak – azaz enyhefokban értelmi fogyatékosok – és az értelmileg akadályozottak – vagyis középsúlyos értelmi fogyatékosok – kis létszámú, 9-13 fős csoportjai mellett két autista csoport is működik, négy-öt fővel. Reggel nyolctól délután négyig foglalkoznak a többségében gyógypedagógus végzettséggel rendelkező pedagógusok a gyerekekkel, bár a napközit nem mindenki veszi igénybe. A nyolc tanulócsoportból kettőben autistákkal, kettőben értelmileg akadályozott és négyben tanulásban akadályozott gyerekekkel foglalkozik a 17 pedagógus. Valamennyi összevont osztály.
– Milyen a kapcsolat a szülőkkel?
– Mivel ezeknél a gyerekeknél az állandóság különösen fontos, a pedagógus és a szülők kapcsolata az átlagosnál szorosabb. Többségük érdeklődik, tanácsot kér a gyerek otthoni fejlesztéséhez is.
– Mi a közös cél?
– Teljesen egyedi, hogy kit meddig lehet fejleszteni. Nálunk a gyakorlati életre, önálló életvezetésre nevelés nagyon hangsúlyos. A cél, hogy mindenki önmagához képest fejlődjön, és lehetőleg elsajátítson egy szakmát. Ezt a tanulásban akadályozott gyerekeknél száz százalékban el lehet érni: többségük speciális szakiskolában tanul tovább, de olykor előfordul, hogy hagyományos szakképző iskolában is megállják a helyüket. Az értelmileg akadályozottaknál is ugyanez a cél, de szem előtt kell tartani, hogy korlátozottabbak a lehetőségeik.
Ezért tervezzük a Készségfejlesztő speciális Szakiskola beindítását, melynek kezdeményezésére már megtettük a megfelelő lépéseket.
T. T.