Téli tüzek megelőzése
A karácsonyfa díszítésére már kevésbé jellemző a nyílt lánggal égő gyertya alkalmazása, de a csillagszóró és a rossz műszaki állapotú, gyakorta engedély nélkül forgalmazott elektromos-füzérek, karácsonyfaizzók zárlata is tüzet okozhat, ezért fontos, hogy legális forrásból szerezzünk be engedélyezett termékeket. Lehetőleg ne hagyjuk felügyelet nélkül a kivilágított karácsonyfát, ha eltávozunk a lakásból, áramtalanítsunk. Ajánlott a lakásokban is kézi tűzoltó készüléket készenlétben tartani, amellyel megfékezhetjük a kezdődő tüzeket, védelmezve családunk és vagyontárgyaink épségét, de jó szolgálatot tehet egy kancsó víz, egy üveg szóda, vagy ásványvíz is.
A karácsonyfák gyúlékonysága napról napra fokozódik, mert a kiszáradt és gyantás fenyőfa már a legkisebb gyújtóhatásra (pl: csillagszóró szikrája) is meggyulladhat, és a száraz fán nagyon gyorsan terjed a tűz. A biztonság érdekében fontos, hogy a téli szünidőben a felnőtt felügyelete nélkül otthontartózkodó gyermekek elől a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket elzárjuk, mert ellenkező esetben előfordulhat, hogy nem kellő körültekintéssel igyekeznek csillagszórót, vagy gyertyát gyújtani, mely játékos próbálkozásnak sajnos tragikus következményei is lehetnek.
A szilárd tüzelésű hőtermelő berendezéseket (kandallók, kályhák, kazánok, stb.), ne hagyjuk felügyelet nélkül üzemelni. A kémények műszaki állapotát évente szakemberrel ellenőriztessük, a tüzelő-fűtő berendezéseknél a légutánpótlásról gondoskodni kell, mert azok a helyiség levegőjét (oxigénjét) fogyasztják. Modern nyílászárók esetén szellőzés létesítése szükséges, a füstgáz visszaáramlás megelőzése érdekében. A rossz műszaki állapotú fűtő berendezések és kémények, illetve a nem megfelelő szellőztetés miatt sajnos minden évben vannak halálos szén-monoxid-mérgezések. A színtelen szagtalan szén-monoxid gáz érzékelésére célszerű gázérzékelőt telepíteni.
Fokozott figyelemmel járjanak el a tüzelő-fűtő berendezések használata során. Gondoskodjanak a készülékek, a füstelvezetők és kémények rendszeres felülvizsgálatáról, karbantartásáról, továbbá a biztonság növelése érdekében használjanak szén-monoxid érzékelőket.
Ha mégis bekövetkezik a baj, azonnal hívják a katasztrófavédelem műveletirányítási központjait a 105-ös hívószámon!