Felújítás a paksi erőműben
2016-ban elkezdődik a paksi atomerőmű turbináinak átalakítása, korszerűsítése. Az átalakítás után az erőmű teljesítménye várhatóan 30 megawattal lesz nagyobb (névleges teljesítménye jelenleg 2000 megawatt). A korszerűsítés várhatóan 4-5 évig tart majd, és 600 millió forintba fog kerülni, mondta el Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója.
Ukrán cég
A turbinák átalakítását az ukrán Turboatom cég végzi, ez gyártotta 1978 és 1983 között a négy reaktorblokk mind a nyolc turbináját. A felújításról szóló szerződést már 2015 közepén megkötötték, az Atomenergiainfo.hu írt róla bővebben. 2016-ban elkezdik a dízelgenerátorok üzemközbeni karbantartásának bevezetését is, ami szintén javítani fogja az erőmű rendelkezésre állását.
Plusz 20 év
Az erőmű blokkjait eredetileg 30 éves üzemidővel tervezték. Az 1-es és 2-es blokkok üzemidejét már meghosszabbította 20 évvel az Országos Atomenergia Hivatal (OAH). A 3-as blokk üzemidő-hosszabbítására az erőmű 2015 végén beadta a kérelmet, várhatóan 2016 végére az OAH ezt is elfogadja. Az erőmű 2016-ban elkezdi a 4-es blokk hosszabbítási engedélyeztetésének előkészítését.
Biztonsági ellenőrzések
Az Atomerőmű Üzemeltetők Világszövetsége (WANO) február közepétől újabb vizsgálatot végez el a Paksi Atomerőműben. A WANO legutóbbi vizsgálata még 2014 novemberében ért véget, akkor a szakértőkből álló bizottság megállapította, hogy az atomerőmű működése megfelel a nemzetközi elvárásoknak, biztonságos üzemeltetése pedig garantált, mondta Hamvas István. Emellett folytatódik a fukusimai balesetet követően lefolytatott célzott biztonsági felülvizsgálat (CBF) által leírt intézkedések végrehajtása. Ez a program 2018-ra fejeződik majd be.
Párizs után
A párizsi terrortámadások után szigorították az erőmű fizikai védelmét. Hamvas István azt mondta, természetesen nem mesélheti el részletesen, hogyan védik az erőművet, de a védelem megfelel a magyar és a nemzetközi jogszabályoknak. Paks biztonságban van” – mondta a vezérigazgató.
Hosszabb ciklusok
2015 végén elkezdődött a 15 hónapos üzemeltetési ciklus bevezetése (a 12 hónapos ciklus helyett), aminek eredményeként a reaktorok szétszerelésére az eddigi 11 hónapnyi üzemelés helyett 14 hónapnyi üzemelés után kerül sor. Ez már 2016-ban azt jelenti, hogy négy főjavítás helyett csak három lesz.
A 15 hónapos üzemelési ciklus nem jelent biztonsági és műszaki kockázatot, mondta Hamvas István. Viszont számos előnnyel jár, például csökkeni fog a kollektív dózis (az a sugárzás, amit a dolgozók összesen kapnak), csökken a nagy igénybevételt jelentő blokkleállások és –visszaindulások száma. Csökkeni fog a kiégett fűtőelemek, és a kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladék mennyisége is.
Soha ennyi áramot nem termelt
2015-ben a paksi erőmű több rekordot megdöntött. Az erőmű 2015-ben 15,8 gigawattóra villamos energiát állított elő, többet, mint eddigi működése során bármikor. Ezzel a négy blokk a hazai villamosenergia-igény 36,2 százalékát fedezte, míg az itthoni termelés 52,7 százalékát adták.
Eseménytelen év volt
2015-ben 84 százalékosra mérték a biztonsági kultúra indexet, ez két év alatt 10 százalékos emelkedést jelent. 2015-ben nem történt a nemzetközi INES-skála besorolása szerinti 1-es, vagy annál magasabb biztonsági kategóriájú esemény, a nullás, vagyis legalacsonyabb szintű jelentésköteles eseményből pedig mindössze 15 fordult elő, ami szintén rekord (2007-ben például 38 ilyen volt). Az elmúlt néhány évben határozottan csökkenő tendenciát mutat a kollektív dózis értéke, az eltelt öt év alatt lényegében megfeleződött” – mondta a vezérigazgató.
Kihasználták a blokkokat
Az atomerőmű teljesítmény-kihasználása 90,4 százalékos volt 2015-ben, ezzel Paks dobogós helyen áll a hasonló nukleáris blokkok rangsorában. Kategóriájukban a négy paksi blokkból három a világ legjobb öt reaktora között van e mutató szerint.
Fotó: MTI - Sóki Tamás, Koszticsák Szilárd