Kultúra 2016. március 19. 07:30

A pásztorkodástól a börtöncelláig

Képgaléria
A pásztorkodástól a börtöncelláig
120 évvel ezelőtt született Kádár Lajos népi író. Ebből az alkalomból tartott megemlékezést és életpálya előadást Mayer Lászlóné nyugalmazott középiskolai tanár a Kiskun Múzeumban. 

A félegyházi kötődésű Kádár Lajos Tiszaalpáron született. Fiatalon pásztorkodással kereste kenyerét, majd Pesten pincérnek tanult, neves szállodákban, éttermekben dolgozott. Köszönhette ezt német, majd hadifogsága után orosz nyelvtudásának. Írói tehetségére Móricz Zsigmond figyelt fel. Számos könyve jelent meg, első műve az első világháborús katonák sorsát, küzdelmeit, sorsukat jeleníti meg, de kiadtak tőle olyan népi élet és szokásokat leíró művet is, amely részletessége és hitelessége folytán akár forrásanyagként is szerepelhet néprajzkutatók számára. 


Sikeres író és színműíró volt a két világháború közt. 1948 után már könyvet nem adtak ki tőle, mert a Rákosi-korszakban elítélték zsidóságot érintő színműve miatt (tudtán kívül átírták színművét kiélesítve benne az antiszemitizmust). Mivel elnöki kegyelemben részesült, mindössze fél évet töltött el börtöncellában. 
A pásztorok, népi életszokások továbbra is érdekelték, számos kézirata ma is megtalálható. Tiszaalpár díszpolgára, szülőhelyén rendszeresen megemlékeznek róla.

 

 

Kövessen minket a Facebookon is!