Két szerelmes fiatal története a világégés éveiben
Szűts Tamás nagyszülei féltve őrzött emlékeit, leveleit őrzi mind a mai napig. Ezek a visszaemlékezések adták az ötletet, hogy megismertesse történetüket a nagyvilággal. Előadása tanulságként szolgál a mai kor emberének, amikor lassan elfelejtik mit is jelent az igazi szerelem, a hazaszeretet az összetartozás és a család.
- Büszke vagyok arra, hogy nagyapám, Szűts László, ennyire szerette nagymamámat – mondta, s közben bemutatta a harcmezőről küldött képeslapokat és a szárított virágokkal díszített leveleket.
Az előadáson elhangzott a Szűts család több szívszorító és megható története. Ám a sok személyes történet közül hazaszeretetre vonatkozó írás is volt Szűts Tamás nagyapjának a naplójába belevésve, amit be is mutatott közönségének.
Szűts László az Osztrák-Magyar Monarchia katonája egy magyar nemzetiszín zászlót kapott jegyesétől, amelyet a kabátján viselt, a szíve fölött. Egy alkalommal a felettese megkérdezte, hogy mi az, ami a kabátját díszíti. A katona azt válaszolta, hogy „emlék”. Persze ezután megtiltották ennek az „emléknek” a viselését, ezért a baka egy zsebkendődarabot varrt a zászló fölé, mintha foltozott lenne a ruhája, de legbelül tudta, hogy az „emléket” – a magyar zászlót őrzi a szíve fölött.
Szűts Tamás archív képekkel illusztrálta előadását. A fotókkal és a történetekkel teljesen magával ragadta a közönséget. Sokak szerint ez egy olyan este volt, amelynek a csendjében megcsillant a hazaszeretet és a szerelem lángja.
V. K.