Arcok a piacról
– Három család képviselteti magát a termesztésben – sorolja Marton László (31) jászszentlászlói őstermelő –, a családtagok közül négyen foglalkozunk csak a gombával, és a lányok még időnként besegítenek. Nemcsak a félegyházi piacon árulunk, hanem Szegeden, Majsán és Halason is, és rendszeresen szállítunk friss árut a környező éttermeknek.
– Milyen és mennyi gondoskodást igényel a gombatermesztés?
– Állandó figyelmet és munkát. Mindennap kétszer mérjük a hőmérsékletet, ügyelünk a páratartalomra, a növekedési fázis szerint locsolunk, és 2 hetente cseréljük a komposztot a gombaházakban.
– Hogy kell elképzelni a gombaházat?
– Tíz van belőlük, mindegyik sötétített, elláttuk őket klímával és fűthetőek is.
– Melyik gombafajtából nagyobb a kereslet?
– Változó. Hol a csiperke felé billen a mérleg, hol pedig laskagombából adunk el többet. A gomba nem szezonális termék, minden évszakban terem, azonban más zöldségek megjelenése hatással van a forgalomra. Például amikor sok a karfiol és a spárga a piacon, és olcsón kaphatók, akkor átmenetileg csökken a gomba forgalma.
– Elkészítés előtt mi a teendőnk a gombával?
– Nincs vegyszerezve, de mielőtt sütnénk-főznénk, mindenképpen mossuk le gyorsan, melegvízzel, és dörzsöljük ár puha kefével. Ennyi.
– Készíthetünk a gombából levest, paprikást, salátát, kiránthatjuk… Ajánlana valami különlegességet a Közlöny olvasóinak?
– Tölthetjük nagyon változatosan, például franciasalátával, juhtúróval, csirkés rizottóval, és még sok mindennel. Érdemes kipróbálni a tepsis töltött gombát májjal töltve, lilahagymával.
tli