Titkok a levéltárból - Személyleírás sablon alapján
A levéltár őrizetében fennmaradt sablon arra szolgálhatott, hogy a rendőrök könnyebben és objektívebben tudják egy-egy személy külső testi jegyeit meghatározni. A kiadvány részletezi a legtipikusabb arc-, homlok-, orr-, áll- és szájformákat, a haj-, szem- és bőrszín megállapítását azonban rábízta a rendőrökre.
Az ügy, melynek kapcsán a személyleírási sablon fennmaradt, egy „kóborló” egyénnel kapcsolatos. Történt 1942 augusztusában, hogy a félegyházi vonalvizsgáló járőr a pesti vasút mellett elfogott egy férfit, aki a sínek mellett feküdt, s magát igazolni nem tudta. Felmerült, hogy talán csongrádi illetőségű, így a helyi rendőrök az ottani kollégáik segítségét kérték. A csongrádi rendőrök válaszából kiderült, hogy a keresett nevű személy soha nem élt ott, ellenben a megadott városrészben korábban lakott egy szerb származású katonaszökevény, akit rablásért és lopásért két év fegyházbüntetésre ítéltek.
Az illető azonban megszökött a büntetőintézetből, ellene körözést adtak ki. A csongrádi nyomozók valószínűsítették, hogy álnév alatt ő bujkálhatott a félegyházi vasút közelében. Hogy bizonyosságot szerezzenek, megküldték a bűnöző személyleírását, amelynek alapján – a mellékelt sablon segítségével – a félegyházi rendőrök ellenőrizni tudták, hogy foglyuk tényleg a körözött személy-e. Sajnos az ügy kimeneteléről nincsen több információnk, de a személyek beazonosítására alkalmas sablon mindenképpen érdekes dokumentum a fényképek általános elterjedése előtti időből.
Ónodi Márta