Tanulmányi kirándulás a Dunakanyarba
A programhoz kapcsolódó túra, melyet Zajacz Lajos laboratórium vezető irányított Nagymarosról indult és a Remetebarlang valamint a Hegyes tetőn lévő Julianus barát torony érintésével, mintegy 14 km-es táv és 400-450 m-es szintemelkedő megtétele után Zebegényben fejeződött be.
A Börzsöny déli része nem magas, a vulkanikus eredetű kőzetekből felépülő kiemelkedések az 500 m-t sem érik el, viszont az itteni Szt. Mihály-hegy, illetve a peremén lévő kisebb csúcsok meredek lejtőkkel szakadnak le a Duna irányába. Így az alföldi viszonyokhoz szokott „hegymászóktól” jelentős teljesítményt igényeltek. A keskeny turistautak helyenként 30°-os emelkedőn felfelé illetve lefelé haladtak, s néha oldalirányban is jelentősen dőltek. A nagy magasságokhoz nem szokott tériszonnyal küszködő diákok számára néha félelmetesek is voltak.
Az autóbuszon odafelé már komoly előadást hallhattak a Börzsöny kialakulásáról, a Duna mai medrének kialakulásáról az érdeklődők, amelyet jól kiegészített a helyi látványosságokhoz tartozó magyarázat akár a kőfejtőnél, de a Szt. Mihály-hegy és a Hegyes tető közötti túraútvonal melletti – vulkanikus vidéken ritka – üregek kialakulásáról.
Az időjárás is kegyes volt, így nem csak ismeretek, de a szép kilátás és a jó levegőn, gyönyörű környezetben tett kirándulás is hasznos élménye lehet a résztvevőknek.
Ozsvár Péter
szervező tanár