Legendák nyomában járták Erdélyt a batthyányisok
Makányné Óvári Éva a megemlékezésen elsőként azt a plakátot mutatta be a tanulóknak, amely azt ábrázolja, hogy a határon túli területek, amelyeket 1920-ban elcsatoltak Trianonban - mint egy kenyérszelet - hozzánk tartoznak. Mi vagyunk a közepe, de azok, akik a határon túli részeken élnek, és körbeveszik a mi kis országunkat, azok is hozzánk tartoznak – mondta az igazgató asszony.
A rövid bevezető után az Erdélyből nemrégiben hazatért hetedikesek vezényletével az iskola tanulói elénekelték a Székely himnuszt, majd megtekintették a „Legendák nyomában” nevet viselő erdélyi túrát bemutató kiállítást.
A hetedik osztályosok „Határtalanul” program keretében tett erdélyi kirándulásáról a program egyik főszervezője, Sörös Józsefné intézményvezető-helyettes elmondta: A legtöbb gyermek először járt Erdélyben. Csodálkozással tapasztalták, hogy mindenütt beszélnek magyarul, meghatódtak a kedves fogadtatástól, vendéglátástól. Gyergyóújfaluban családoknál kaptak szállást. Megismerkedtek az ottani iskolásokkal, azzal, hogy milyen tantárgyakat és hogyan tanulnak, és természetesen a rövid együttlét alatt barátságok is kötődtek. Ellátogattak Félegyháza testvértelepüléseire is. Tordán a sóbányát és a hasadékot csodálták meg, Segesváron az ősi várban tettek sétát, Fehéregyházán a Múzeumkertben Félegyháza költőjére, Petőfi Sándorra emlékeztek. Korondra érve a kézművesekkel – fazekasokkal és taplászokkal – ismerkedtek.
A csoporttal volt Bense Zoltán is, aki földrajztanárként a táj szépségét, különlegességeit ismertette. Volt miről beszélnie a Királyhágón, a Gyergyói havasok előtt utazva, a Békás szorost, és a barlangokat végigjárva.
Az iskola, élve a pályázat adta lehetőséggel, jövőre is megszervezi az erdélyi körutat. Diákok és nevelőik 2017-ben történelmi és irodalmi nagyjaink nyomába erednek.
s. r.