Helyi hírek 2016. június 11. 11:40 Forrás: Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Kezdődik a szúnyogirtás

Kezdődik a szúnyogirtás
Idén június 13-án, hétfőn veszi kezdetét a központi finanszírozású országos szúnyoggyérítési program azokon a területeken, amelyeken a legtöbb vérszívó rovar található. A helyzetet és az elvégzett munkát ellenőrző szakértők, valamint magát a gyérítést végző szakemberek is készen állnak a munkálatok megkezdésére.

A szúnyoggyérítés éppen aktuális heti ütemterve a mai naptól folyamatosan elérhető lesz a katasztrófavédelem honlapján. Fontos tudni, hogy az időjárás befolyásolhatja a kivitelezést, ezért az ütemtervek az időjárási körülmények (vihar, hőség) függvényében változhatnak.

Az önkormányzatok a központi program mellett önállóan is végezhetnek szúnyoggyérítést, továbbá idén is van lehetőségük jelezni a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felé, ha településükön jelentős szúnyogártalmat tapasztalnak. A bejelentést a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok ügyfélszolgálati elérhetőségein tehetik meg. A beérkezett igényeket a szakértők megvizsgálják, és ha a helyzet azt indokolja, a település és környéke bekerül a központi gyérítési programba.

Az idei évben is kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy az érintett területeken a méhészek időben értesítést kapjanak a munkálatok helyszíneiről és időpontjairól. A légi kivitelezés az esti órákban történik majd, míg a földi módszerrel történő munkavégzést naplementekor kezdik annak érdekében, hogy a szúnyoggyérítés hatékony legyen és minél kisebb kockázatot jelentsen a méhekre. A vállalkozók a gyérítéshez kizárólag az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által engedélyezett szereket használnak. A felhasznált szerek a melegvérű élőlényekre, így az emberre és a háziállatokra semmilyen veszélyt nem jelentenek.

A tavalyi évben folytatott vizsgálatok alkalmával az ország déli és nyugati megyéiben elszórtan kimutatható volt új szúnyogfajok, így például a tigris- és a bozótszúnyog eseti jelenléte. Az erre vonatkozó vizsgálatok az idei évben is folytatódnak majd az országos szúnyoggyérítési program keretében. A cél az, hogy időben észleljük az invazív (könnyen elterjedő) fajok megjelenését és még meghonosodásuk előtt hatékonyan léphessünk fel ellenük.




 

Kövessen minket a Facebookon is!