„Kedves” kártevők...
A trágyát komposztálatlanul, többszöri átforgatás nélkül talajba keverni komoly növényegészségügyi kockázat, mert a trágyával együtt a lótetűt és más károsítókat is beviszünk a fóliába.
Hol a megoldás?
Füstölő? Ultrahangos fütyülők, csalianyagok? Még a legdurvább talajfertőtlenítő méreganyagokkal is legfeljebb néhány hétre sikerül távol tartani a társbérlőket.
Kár az erőlködésért, kedves kártevőink az erősebbek. Esélytelenek vagyunk, amennyiben háborúban gondolkozunk, lövünk és mérgezéssel szeretnénk megoldani a problémát.
Jól bevált módszerünket ajánlom termesztőtársaim figyelmébe: hívatlan kerti vendégeket kitűnő hatékonysággal távol tarthatjuk, ha a ricinusolaj-alkaloidákat tartalmazó szerves növényi tápanyagot, trágyapelletet (például: HORTO BIO) dolgozunk a talajba.
A talajban ezek az összetevők taszító (repellens) és antagonista hatással vannak a beásó, gyökereket károsító állatok (pocok, mezei egér, cickány, vakond) és a gyökérparazita cserebogárpajor, mocskospajor, lótetű, hangya, csiga, valamint a gyökérparazita drótférgekkel, fonálférgekkel szemben.
Húszéves küzdelem után e sorok írója és a kisvakond egy időre békét kötöttünk: tudomásul kellett venni, hogy az eddig intenzíven alkalmazott mérgezés, „talajfertőtlenítés” hosszú távon nemhogy eredménytelen, de döbbenetesen nagy kárt okoz: megbontjuk a talajélet egyensúlyát, aminek rendbetétele, visszaállítása hosszú éveket igényel.
Fülei Zoltán
kertészmérnök
[email protected]
Tel.: 06-20/926-0783