Helyi hírek 2016. szeptember 5. 15:30

Mórások és Józsefesek nyelvi tábora Obervellachban

Képgaléria
Mórások és Józsefesek nyelvi tábora Obervellachban
A Kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnázium és a József Attila Általános Iskola 41 tanulója (31 Mórás diák (9/E, 10/A) és 10 Józsefes felső tagozatos tanuló) 7 napos német-angol nyelviskolai programon vehetett részt augusztusban az ausztriai Obervellachban, amely Karintia tartomány szívében, a Hohe Tauern Természetvédelmi Területén, a Möll völgyében fekszik.

Augusztus 28-án indult útnak a csoport 3 tanár – Dobó Aliz, a gimnázium német nyelvtanára; Dr. Farmasiné Vízhányó Anita, a 9/E osztály osztályfőnöke és Jankovszkiné Dobó Anikó, a József Attila Általános Iskola német nyelvtanára kíséretében. Kilenc órás utazás után, az esti órákban érkeztek meg Obervellach főterén lévő Alpenhof Hotelbe, ahol a szálláshelyük volt. A 2-3-4 fős szobák elfoglalása után meleg vacsora várta őket.

Hétfőn, a reggeli után indult a program. Délelőttönként 3 csoportban nyelvi órákon vettek részt a gyerekek. Anyanyelvi tanárok vezetésével folytak az órák, amelyeken különböző témákat (bemutatkozás, szabadidő eltöltés, osztrák iskola – mit tanulnak az osztrák gyerekek, osztrák ünnepek) jártak körül játékos, ötletes formában, a kommunikációra helyezve a hangsúlyt. Az órákon feldolgozták a délutáni programok témáját, szókincsét, pl. az Alpok növény- és állatvilágát, az ott élő emberek szokásait, hagyományait, és beszélgettek az aktuális helyi eseményekről.

Az iskolai foglalkozások után a diákok 3-4 fős csoportokban kommunikációs gyakorlatoton vettek részt a városban. A cél, a kisváros megismerése volt, az ott élő emberekkel elbeszélgetve. Változatos feladatok sorát kellett megoldaniuk, többek között célszemélyek megkeresése, interjúkészítés, fénykép készítése helyi emberekkel, a városka nevezetességeinek felfedezése, illetve információgyűjtés a Hohe Tauern Nemzeti Parkról. A városrally során megvalósult az autentikus kommunikáció, mivel a diákoknak a német és angol nyelvet olyan szituációkban kellett használni, amelyekben a párbeszéd menete előre kiszámíthatatlan volt, tehát valódi kommunikációs gyakorlatba csöppentek. A fiatalok az órán tanult kifejezéseket és szerkezeteket szabadon és kreatívan tudták használni a feladatok során. A mindennapi, 3-4 fős csapatmunka, az interjúalanyok barátságos, segítőkész együttműködése segítette a nyelvi gátlások leküzdését és a magabiztos német nyelvű kommunikációs készség kialakulását.

A csoport tagjai minden este naplót vezettek, amelybe a saját nyelvi szintjüknek megfelelően leírták aznapi élményeiket fotókkal, rajzokkal illusztrálva. A program péntek este zárult. A mintegy másfél órás bemutató alatt a csoportok előadták a héten készített feladataikat: interjú, vers, újságcikk, élménybeszámoló formájában.

A Móra Ferenc Gimnázium tanulói körülbelül egy évtizede járnak Obervellachba. Az idén általános iskolásokat is bevontak a programba, jó volt látni, hogy a gimnazista korosztályú dákok fenntartások nélkül együtt tevékenykedtek a 7., 8. osztályos tanulókkal, akik szintén könnyedén alkalmazkodtak a náluk pár évvel idősebb korosztályhoz.

Délutánonként Karintia felfedezésére indultak. Megcsodálták a tartomány természeti szépségeit: a Groppenstein vízesést, a Gerlitzen csúcsáról a tájat, a környező hegyeket; csúszkáltak 2800 méteren a Mölltaler gleccseren, bejárták a Ragga szurdokot és gyönyörködtek a lélegzetelállító vízesések látványában. A történelmi emlékek közül elutaztak Heiligenblutba, felkeresték az aranyásók birodalmát, a Swarovszki kilátó távcsövén keresztül szinte karnyújtásnyira kerültek Ausztria legmagasabb csúcsához a Großglocknerhez. Etettek mormotákat, meglátogatták a makákók birodalmát Landskornban, utaztak hegyi felvonókkal, hajóztak az Ossiacher tavon. Csodálatos élményekkel gazdagodtak, teljesen elvarázsolta pket a táj, a hegycsúcsok látványa.

A napi kiránduló programok elősegítették a diákok országismereti tudásának bővítését, hozzájárultak az idegen nyelvtanulás másik fontos céljának a megvalósításához: az országismeret- és interkulturális kompetencia fejlesztéséhez.

A gyerekek örömmel vettek részt a feladatok megoldásában, nyitottak voltak a rengeteg élmény befogadására. A háborítatlan természet, a friss levegő, a sok-sok látnivaló felejthetetlen élménnyel töltötte el a diákokat.

Összességében elmondható, hogy az „Alpesi Német Tanoda” hozzájárult a diákok nyelvi és interkulturális kompetenciájának fejlesztéséhez, lehetőséget adott arra, hogy a diákok anyanyelvi környezetben hasznosíthassák az iskolában tanultakat. Ugyanakkor a személyes élmények, a személyes kapcsolatok más nemzetiségű emberekkel felismertette a gyerekekkel a nyelvtudás fontosságát.
 

Dobó Aliz, a program szervezője






 

Kövessen minket a Facebookon is!