Helyi hírek 2016. szeptember 15. 08:15 Forrás: Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Őszi munkálatok a kertben

Őszi munkálatok a kertben
Szeptemberben megkezdődtek az őszi munkálatok a kertekben, több kerti hulladék képződik, s a komposztálás mellett gyakran választják a kerttulajdonosok a növényi hulladékok elégetését. Környezetünk és a saját biztonságunk érdekében fontos, hogy tisztában legyünk a szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályaival.

- A kerti zöldhulladék elégetése alapvetően tilos az ország területén, de az önkormányzatok rendeletben engedélyezhetik azt bizonyos keretek között. Ha önkormányzati rendelet szabályozza a belterületi égetést, akkor csak a rendeletben meghatározott feltételekkel, illetve időtartamban lehet az égetést végrehajtani. A tüzelés megkezdése előtt mindenképp tájékozódjon a helyi önkormányzatnál az égetés helyi szabályairól!

- Szabadtéri külterületi (tarló, lábon álló növényzet, avar és egyéb növényi hulladék) égetést engedélyeztetni kell a terület szerint illetékes katasztrófavédelmi kirendeltséggel. Az engedélyezés illetékköteles, és az égetés megkezdése előtt legalább 10 nappal korábban kell kezdeményezni.

- Az egyéb hulladékok égetése tilos és a veszélyes égéstermékek miatt mérgezést, valamint környezetkárosítást okozhat.

- A jogszabályokban foglaltak megszegése esetén akár súlyos pénzbírság is kiszabható.

További jó tanácsok, hogyan előzzük meg a szabadtéri tüzeket:

- Soha ne dobjon el égő cigarettacsikket! A kiszáradt árokparton, vasúti töltések mellett keletkező tüzek nemcsak az utazókra jelentenek veszélyt, hanem az erdőkre és mezőgazdasági területekre is.

- Erdőben csak a kijelölt helyen gyújtson tüzet!

- Tartsa be a tűzgyújtási tilalom szabályait!

- Szabadban a tüzelés helyszínén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható. Gondosan oltsa el a tüzet, használjon hozzá vizet, vagy legalább 5 centiméter földet, máskülönben a szélben visszagyullad! 

- Soha ne hagyja a szabadtéri tüzet őrizetlenül! Veszély esetén, vagy ha arra már nincs szükség, a tüzet el kell oltani.

- Mindig tájékozódjon a várható időjárásról és erős szél esetén ne gyújtson tüzet!

- A kerti tüzelés helyett válassza inkább a környezetkímélőbb komposztálást, ágdarálást, amivel hasznos tápanyagokat is visszanyerhet!

Ha tüzet észlelnek hívják a 112-es segélyhívó számot!

A tüzek az anyagi károk mellett az emberek és állatok életét, valamint természeti kincseinket is veszélyeztetik.

Továbbra is arra kérünk mindenkit, hogy tartsa be a szabályokat, aki tüzet gyújt, azt ne hagyja őrizetlenül, hiszen magát és környezetét is veszélybe sodorhatja.




 

Kövessen minket a Facebookon is!