A határtérség fejlesztése a cél
Magyarország és Vajdaság közös programjai között a korábbi ciklusban többek között infrastrukturális beruházásokat és környezetvédelmi projekteket is megvalósítottak. A majdnem 60 millió eurónyi támogatási összeget sikerült eredményesen felhasználni. Az összes határmenti programból ez volt az egyik legjobb mutatóval rendelkező esemény. A projektek a határtérség általános életminőségének javításához is hozzájárultak: 34 kilométer új kerékpárút épült, 11 árvízvédelmi akció valósult meg, 66 eseményt szerveztek a gazdasági együttműködés előmozdításáért, 44 terméket fejlesztettek a közös kulturális és idegenforgalmi térségben, 181.690 személy látogatta meg a tematikus útvonalak kulturális és történelmi látványosságait és számos egyéb közös kezdeményezés valósult meg.
Rideg László elmondta: a szeptember végi határidőre benyújtották többek közt a Baja–Bezdán-csatorna felújítását, a Kübekháza–Rábé útfejlesztését, a Palics–Mórahalom Turisztikai Központ építését, valamint a Szabadka–Baja-vasútvonal felújítását szorgalmazó elképzeléseket is, melyeket reményei szerint a bírálók is támogatnak majd. Hangsúlyozta továbbá, hogy a határon átnyúló együttműködési programoknak fontos szerepe van a határtérségek fejlesztésében, ezért bízik abban, hogy minél több jó ötletet nyújtanak be a a jelenlegi felhívásra.
A 2014-2020-as programozási időszak során abba a szerencsés helyzetbe került a magyar-szerb határtérség, hogy a korábbinál több forrás áll rendelkezésre. Az Interreg-IPA Magyarország Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program jelenleg is nyitott második pályázati felhívásában 2017. január 1-jéig Bács-Kiskun és Csongrád megyei szervezetek pályázhatnak vajdasági partnerekkel a következő területeken:
- Határon átnyúló vízgazdálkodás és kockázat-megelőzési rendszerek színvonalának javítása;
- A határon átmenő forgalom akadályozó tényezőinek csökkentése;
- Idegenforgalmi és kulturális örökségi együttműködés ösztönzése;
- KKV-k versenyképességének erősítése innovációvezérelt fejlesztéssel.