Önkénteseket jutalmaztak
Dr. Farkasinszki Lóránt tű. ezredes, tanácsos megyei katasztrófavédelmi igazgató köszöntötte a megjelenteket és nyitotta meg a rendezvényt. Gödön Sándor tű. ezredes, a Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári védelmi felügyelője ünnepi beszédében szólt arról, hogy az elmúlt években a Földön több tízezer ember életét követelték és több millió ember mindennapjait érintették különböző természeti csapások. Természeti csapások mindig is lesznek, de nem feltétlenül válnak pusztító katasztrófává, ha megtesszük a szükséges lépéseket. Beszédében kiemelte, hogy az elmúlt négy év során a katasztrófák káros hatásainak megelőzése, következményeinek minimálisra való csökkentése, valamint a lakosság életének és anyagi javainak széles körű megóvása érdekében az egész országot átölelő önkéntes programot hirdetett a katasztrófavédelem. A katasztrófavédelmi önkéntesek települési, járási, megyei és központi szinten vállalják, hogy szükség esetén, amikor embertársaik élete, a falu, a város természeti és épített értékei kerülnek veszélybe, a hivatásos egységek erejét kiegészítve, azt megtöbbszörözve végzik az élet- és vagyonmentés, az elsősegélynyújtás, a tűzoltás, az árvízi védekezés, a logisztikai támogatás nemes feladatait.
A beszédet követően a Kecskeméti Református Gimnázium tanulójának, Makai Bélának az előadásában hallhatták a résztvevők Gani Zsuzsanna: Vihar után című versét. A szavalat után a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola, Gimnázium és Zenei Alapfokú Művészeti Iskola diákjai Dajka Szúra Szeréna és Patyi Gábor adták elő Petzel: Bevezetés és Gurlitt: Induló zeneszámokat.
Az ünnepi műsor az elismerések és a nemzeti minősítő oklevelek átadásával folytatódott. Dr. Farkasinszki Lóránt tű. ezredes, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója Bács-Kiskun megye önkéntes mentőszervezeteinek 2016. évi kimagasló teljesítménye elismeréseként emléktárgyat és oklevelet adományozott:
Petőfi Megyei Önkéntes Mentőcsoport tagszervezeteinek:
Bácsbokod Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Lakitelek Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Kiskőrösi Járás Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Akasztó Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Hírös Vakond Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Ballószög Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Móra Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Bugac Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Kiskunhalas Járási Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Dél-Magyarországi Tűzoltó Műszaki Mentő Egyesület
Sugovica Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Dunafalva Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Kiskunmajsa Járási Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Kiskunmajsai Önkéntes Tűzoltó Egyesület
Felső-Bácskai Önkéntes Mentőcsoport tagszervezetének:
Mélykúti Önkéntes Tűzoltó Egyesület
A települési mentőcsoportok vezetőinek a megyei igazgató adta át a nemzeti minősítő okleveleket.
Az önkéntes mentőszervezetek a katasztrófák elleni védekezés rendszerében tökéletesen kiegészítik a hivatásos állomány feladatellátását, szükség esetén képesek gyorsan és hatékonyan önállóan is beavatkozni. A megye településeinek veszélyeztetettségét figyelembe véve a mentőcsoportok tevékenysége sokrétű, a mentés és a katasztrófa-elhárítás minden alapvető területére kiterjed. 2016-ban folytatódott a települési mentőcsoportok megalakítása és megyénkben 13 mentőcsoport tett tanúbizonyságot rendszerbeállító és minősítő gyakorlat keretében arról, hogy akár ár- és belvíz, akár rendkívüli időjárás okozta katasztrófahelyzetekben vagy a vezetés - irányítás és logisztikai képesség alapján azonnali segítséget nyújthatnak a hivatásos erők mellett településüknek.
Baja Települési Mentőcsoport - Bischof Armida
Drágszél Települési Mentőcsoport - Jagicza Andrásné
Fajsz Települési Mentőcsoport - Molnár Zoltán János
Géderlak Települési Mentőcsoport - Csizmadia Attila
Homokmégy Települési Mentőcsoport - Tormáné Kapronczai Gyöngyi
Kalocsa Települési Mentőcsoport - Harangozó Márton
Kecskemét Települési Mentőcsoport - ifj. Tóth Imre
Kiskőrös Települési Mentőcsoport - Schaffer Tamás András
Kiskunfélegyháza Települési Mentőcsoport - Vargáné Oláh Zsuzsanna
Kiskunhalas Települési Mentőcsoport - Süli Jenő
Miske Települési Mentőcsoport - Honti Erika
Ordas Települési Mentőcsoport - Szabadi Vivien
Uszód Települési Mentőcsoport - Megyesi Terézia
A minősített szervezetek számára egy igazoló okirat kerül kiadásra (nemzeti minősítő oklevél), mely feljogosítja, hogy a mentésben vehessen részt.
A Természeti Katasztrófák Csökkentésének Világnapját az ENSZ 1987-ben azért hozta létre, hogy az emberek minden évben megemlékezzenek a természeti katasztrófákról, azok áldozatairól. Emellett cél volt az is, hogy mindezzel felhívják a figyelmet a katasztrófák okaira, arra, hogy a legtöbb katasztrófa emberi behatás közvetett vagy közvetlen következménye, nagy részük elkerülhető, de legalábbis előre jelezhető. Magyarországon a világnapot 1999 óta tartják számon. Az ENSZ környezeti katasztrófákkal foglalkozó programja, a Nemzetközi Katasztrófacsökkentési Stratégia szerint minden év október második szerdáján emlékezünk meg a természeti katasztrófák áldozatairól, amely alkalom igyekszik ráirányítani a figyelmet a katasztrófák okaira.