Szörföljünk biztonságosan!
Minden év február 10-e a Biztonságosabb Internet Napja, amelyen nem csupán az Európai Uniós országokban, hanem világszerte figyelemfelhívó rendezvényeket tartanak. Magyarország évekkel korábban csatlakozott a kampányhoz, amelynek célja elsősorban a fiatalok tájékoztatása a mobiltelefonok, az online technológiák, valamint a közösségi oldalak tudatosabb és biztonságosabb használatáról.
Február 5-e és 11-e között 33 előadó, 200 osztályban mintegy 4 ezer diák részére tartott foglalkozásokat az internet világának veszélyeire és azok elkerülésének lehetőségeire történő figyelemfelhívással. A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya felhívja a figyelmet, hogy 100%-os biztonság nincs! A biztonságos környezet megteremtésével, tudatos internetezéssel és adatainak fokozott védelmével biztonságosabbá tehetjük a világháló használatát.
Tanácsaik:
- Az interneten látott, hallott, olvasott tartalmakat kezelje fenntartásokkal, egyfajta egészséges bizalmatlansággal! Ne higgyen el feltétlenül mindent!
- Interneten használt felületekre (e-mail, netbank, közösségi oldalak) bejelentkezéskor használjon úgynevezett „erős” jelszót, amit 1-2 havonta változtasson meg!
- A bankok nem küldenek olyan elektronikus leveleket ügyfeleiknek, amelyben bankszámlaszámot, bankkártyaszámot vagy egyéb adatot kérnek. Az ilyen jellegű levelekre ne válaszoljon!
- Bármilyen regisztrációnál csak a *-gal megjelölt mezőket töltse ki! Ne adjon meg magáról több információt, mint amennyi szükséges!
- Ismeretlen feladótól érkező levelet soha ne nyisson meg! Az ilyen tartalmakat azonnal törölje, hiszen ezek a levelek kártékony programokat tartalmazhatnak!
- Chat beszélgetés során, ha durva modorú kommunikációt, fenyegetést és erőszakoskodást tapasztal, azonnal zárja be azt! Ne menjen bele semmilyen vitába, személyeskedésbe!
- Személyes kérdésekre lehetőleg ne válaszoljon! Elérhetőséget (telefonszámot, lakcímet) soha ne adjon meg idegennek!
- Közösségi oldalait védje az idegenektől, használja az úgynevezett „biztonsági beállításokat”!
- Ne tegyen fel magáról, környezetétől, értéktárgyairól, nyaralásairól figyelemfelhívó, kihívó képet!
- Közösségi oldalakon csak azokat jelölje ismerősként, akit valóban annak tekint!